Waldemar Duda, minister rozwoju i technologi zdecydował o ustanowieniu dla spółki Boerner Insulation Sp. z o.o., z siedzibą w Wykrotach tymczasowego zarządu przymusowego w celu

zbycia posiadanych przez ten podmiot środków finansowych, funduszy i zasobów gospodarczych. Spółka ma kapitał rosyjski i w maju została wpisana na listę sankcyjną.

Boerner Insulation jest firmą produkującą wełnę mineralną, należąca do największego producenta tego asortymentu w Europie – rosyjskiego koncernu Technonicol Corporation, którego właścicielami są rosyjscy miliarderzy Sergey Kolesnikov i Igor Rybakov. Ich fabryka w Wykrotach rozpoczęła działalność w marcu 2021 r. Została wybudowana kosztem 300 mln euro i zatrudnia 200 osób. W maju tego roku MSWiA wpisał firmę i jej właścicieli na listę sankcyjną. To oznaczało, że firmie nie wolno m.in. udostępniać środków finansowych i zasobów gospodarczych, ani pomagać w ominięciu sankcji. Firmę wykluczono także z postępowań o udzielenie zamówieniach publicznych i konkursów.

Wczorajsza decyzja ministra rozwoju to kolejny krok ograniczający funkcjonowanie podmiotów gospodarczych powiązanych z Kremlem (Kolesnikov to m.in. członek Prezydium Rady Generalnej organizacji społecznej „Delovaja Rossija”, pełnomocnik Rzecznika Ochrony Praw Przedsiębiorców przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej i Rzecznik Praw Antymonopolowych przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej) .

– Jesteśmy pierwszym krajem w Europie, który wprowadził instytucję tymczasowego zarządu przymusowego. Dziś podjąłem kolejną decyzję o jego wprowadzeniu. Tym razem są to spółki z branży budowlanej, zatrudniające ok. 250 osób. Odblokowujemy możliwość ich działania, zapewniamy warunki do prowadzenia biznesu, a tym samym do utrzymania miejsc pracy. Nie zatrzymujemy się w procesie blokowania rosyjskich wpływów i rosyjskiego kapitału – stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda (druga spółka jest podmiot tego samego koncernu, Boerner Service z Warszawy).

W uzasadnieniu decyzji wprowadzenie zarządu określono jako niezbędne dla zapewnienia funkcjonowania podmiotu gospodarczego prowadzącego przedsiębiorstwo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu: utrzymania miejsc pracy w tym przedsiębiorstwie, utrzymania w zakresie działalności tego przedsiębiorstwa świadczenia usług użyteczności

publicznej lub wykonywania innych zadań o charakterze publicznym i ochrony interesu ekonomicznego państwa.

Fot. Technonikol

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.