Pierwotny nagrobek, ufundowany przez przyjaciół Carla Hauptmanna, autorstwa małżeństwa Marlene i Hansa Poeltzig, w późniejszych latach zdewastowany i zniszczony, poddany został w latach 80. XX w. rekonstrukcji. Obecnie znajduje się na terenie muzeum – Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

Na cmentarzu umieszczono zaś w latach 80-tych płytę granitową z inskrypcją w języku polskim i niemieckim, która obecnie jest bardzo zniszczona. Zebrane środki pozwolą na wymianę płyty nagrobnej i godne upamiętnienie miejsca pochówku zasłużonego dla Szklarskiej Poręby i regionu pisarza i miłośnika Karkonoszy.

Okazja do odnowienia nagrobka jest wyjątkowa, bowiem w 2021 roku przypada setna rocznica śmierci Carla Hauptmanna, który od 1891 roku mieszkał w Szklarskiej Porębie.

” Wielu badaczy twórczości Carla podkreśla ścisły duchowy związek tego pisarza ze słowiańską tradycją regionu śląskiego, wspomina się jego przyjaźnie z Polakami, jednoznaczne opowiedzenie się w sprawie niepodległości Polski w 1918 roku, korektę niemieckiego tłumaczenia „Chłopów”, która wpłynęła na przyznanie Reymontowi Nagrody Nobla.

W pamięci pozostał nie tylko jako pisarz i filozof, niestrudzony piewca śląskości i piękna Karkonoszy ale przede wszystkim jako ikona powstałej dzięki jego charyzmie Kolonii Artystycznej w Szklarskiej Porębie” – piszą pracownicy Muzeum na FB Dom Hauptmannów.

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami muzeum jest zamknięte dla zwiedzających, jednak działa muzealny sklepik w dni powszednie w godzinach od 9.00 do 16.00 i w tym czasie można przyjść i wesprzeć  zbiórkę. Można wpłacić także pieniądze na konto podane na FB Muzeum.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.