„Podcast” to wciąż tajemniczo brzmiące dla wielu z nas słowo. Znane z Polskiego Radia reporterki radiowe Hanna Bogoryja-Zakrzewska (w 2011 nagrodzona Złotym Mikrofonem) i Katarzyna Błaszczyk przybliżyły to pojęcie „od A do Z” na organizowanych na Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych warsztatach.

W poniedziałek 30 maja 2022, na auli Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych przy ulicy Lwóweckiej 18, odbywały się połączone z wykładami warsztaty dziennikarskie „Podcast od A do Z”. Panie Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk zawitały do Jeleniej Góry, by przekazać licealistom i studentom cenną wiedzę o coraz modniejszej współcześnie dziennikarskiej formie dokumentalnej, jaką staje się „podcast”. A podcast to właśnie dźwiękowa publikacja internetowa, zwykle w odcinkach, w której porusza się określony temat (od kulinariów czy mody, poprzez kwestie polityczne, aż do reportaży śledczych).


Na warsztatach były między innymi przybliżane: techniki oddechu totalnego, rozgrzewania aparatu mowy, dobór właściwego otoczenia, sprzętu oraz programów do nagrań dźwiękowych, a także sposób pracy nad emisją głosu. Zajęcia praktyczne przeniosły się w kolejnym etapie do akademickiej rozgłośni „Radio NaGłos”, gdzie uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności przed mikrofonami w studiu emisyjnym.


Hanna Bogoryja-Zakrzewska to znana z Polskiego Radia (pracowała tam 31 lat, od 1988 do 2021 roku, kiedy zrezygnowała ze stanowiska) dziennikarka i autorka reportaży radiowych. W 2002 z Ernestem Zozuniem zdobyła nagrodę Grand Press w kategorii: reportaż radiowy oraz nagrodę Fundacji Batorego (za reportaże „Tajna rzecz publiczna” i „Emilia, niewolnica tajemnicy”). W 2011 została nagrodzona Złotym Mikrofonem. Katarzyna Błaszczyk była krócej związana z Polskim Radiem (15 lat). Obie reporterki, nie mogąc znaleźć sobie miejsca po odejściu z radia, postanowiły w 2017 roku rozpocząć pracę nad wspólnym projektem „Torba Reportera”. Zdobył on tytuł Podcast Roku 2021 wg MMP Magazynu Media Marketing Polska za nieszablonowość i oryginalność. Obecnie projekt został przemianowany na „Torba Reportera i Podcastera”.

Wspomniane warsztaty są częścią cyklu „Karkonoskiej Akademii Sztuki Dziennikarskiej” prowadzonej na KANS, na które zapraszane są medialne osobowości mogące pomóc studentom dziennikarstwa wdrożyć się w przyszły zawód.

Zdjęcia i tekst: mm

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.