Aż cztery uroczystości obchodzili wczoraj (20 marca) aktorzy i pracownicy Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze. Teatr rozpoczął obchody swojego 45-lecia, świętowano ponadto Światowy Dzień Lalkarstwa. Odsłonięto tablicę z nową nazwą placówki. Odbyła się także premiera sztuki „Złodziej czasu”. Przybyło wielu gości i wiernych widzów. – Ten teatr to nasz duma – mówił Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Odsłonięcie nowej nazwy na budynku teatru było miłą formalnością, bowiem uchwałę o nadaniu placówce imienia Bogdana Nauki, zmarłego w 2020 roku, wieloletniego dyrektora ZTA, radni podjęli już jakiś czas temu. Litery wykonała firma Zbigniewa Ładzińskiego, radnego jeleniogórskiego, przyjaciela pana Bogdana. Pan Zbigniew prowadzi prężne zakłady metalowe i gdy poproszono go o wykonanie liter, zapytał tylko – na kiedy? Na premierę i odsłonięcie tablicy przybył z niespodzianką, którą przygotowali z Ireneuszem Kruczkiem , prezesem spółki Dofama. – Mamy nadzieję, że się spodoba, mówili panowie, wyciągając z torby metalowego misia, gotowego do zamontowania. Nawiązali tym do hobby dyrektora, który zbierał miśki z całego świata.

Stojąc przed tym budynkiem zdajemy sobie sprawę, że to dzięki Bogdanowi Nauce wygląda tak jak wygląda. Bo to on podjął się trudnego zadania pozyskania środków na remont starszej części oraz budowę nowej doskonale kompozycyjnie z nią związanej. To jego zasługa, że taki teatr mamy teraz w Cieplicach, który pozostanie tutaj na pokolenia”- podkreślał Jerzy Łużniak.

W holu Zdrojowego Teatru Animacji im. Bogdana Nauki w Jeleniej Górze zawisł obraz Dariusza Milińskiego, przedstawiający Bogdana Naukę. Malarz zdradził kulisy powstawania obrazu. -Wiele lat temu jeździliśmy z Bogdanem do Wałbrzycha, gdzie realizowaliśmy spektakl – opowiadał pan Dariusz. Był wówczas młodym malarzem i niewiele wiedział o tworzeniu scenografii i lalek. – Nadrabiałem miną – przyznał. Pan Dariusz dodał, że wiele mu dały rozmowy z dyrektorem Nauką i dały początek wieloletniej przyjaźni.

Uroczystości zbiegły się ze Światowym Dniem Lalkarstwa. Z tej okazji aktorzy i pracownicy ZTA otrzymali listy z podziękowaniami od prezydenta miasta oraz dyrekcji placówki. – W ślad za nimi idą przelewy – dodała dyrektor ZTA Małgorzata Nauka. Nie musimy dodawać, że wzbudziło to aplauz nagrodzonych.

Wieczór zakończył się premierą „Złodzieja czasu” . Autorem sztuki i jej reżyserem jest Waldemar Wolański. Wraz z zespołem ( Aga Ejsmont, Dorota Korczycka-Bąblińska, Lidia Lisowicz, Rafał Ksiądzyna, Sylwester Kuper, Sławomir Mozolewski) stworzyli piękną i mądrą baśń o przemijaniu, traceniu czasu na błahostki i tęsknocie za bliskimi.

Recenzję z przedstawienia „Złodziej czasu” przeczytacie w Nowinach Jeleniogórskich 22 marca.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.