Aż 60 razy wypisywali mandaty policjanci garnizonu jeleniogórskiego prowadzący akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” za wykroczenia wobec pieszych i rowerzystów.

– Podczas działań nadzorem objęte zostały miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych, np. przejścia przez jezdnię o dużym natężeniu ruchu lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych – informuje Edyta Bagrowska, oficer pasowy KMP Jelenia Góra. – Policjanci ujawnili 60 wkroczeń popełnionych przez kierowców. Najwięcej, bo 22 wykroczenia dotyczyły przekraczania przez kierujących prędkości w rejonie przejścia dla pieszych; dwóch kierujących zostało zatrzymanych za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, a czterech za nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdów dla rowerzystów. Ponadto w trakcie działań policjanci jeleniogórskiej drogówki zatrzymali kierującego, który stracił prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km na godzinę oraz zatrzymali 3 dowody rejestracyjne za usterki techniczne.

Policja przypomina, że „kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście”. Jednak także każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Powinien też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.