Jeśli używasz smartfona, koniecznie przejrzyj jego zawartość. Niektóre aplikacje dostępne do pobrania zostały wycofane, ponieważ istniało ryzyko zagrożenia. Chodzi m.in. o wyłudzanie danych i natarczywe reklamy.

Dobrą wiadomością jest, że Google zmieniło zasady postępowania z twórcami zainfekowanych aplikacji. Jak podawał kilka miesięcy temu portal Telepolis, dotychczas usuwane były poszczególne programy zagrażające bezpieczeństwu użytkowników, jednak ich twórcy, choć zablokowani, bez obaw mogli zakładać kolejne konta i w dalszym ciągu rozprzestrzeniać wirusy.

„Ze statystyk Google wynika, że w samym tylko 2020 roku firma musiała wyciąć ze Sklepu Play ponad 962 tys. aplikacji, czy to szkodliwych, czy sprzecznych z regulaminem w inny sposób. Równolegle pod topór poszło 119 tys. kont programistów, którzy szemrany software publikowali” – wyjaśniano w publikacji.

Nowe zasady są bardziej rygorystyczne, co znacznie ogranicza oszustom możliwości rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania. Teraz każdy użytkownik udostępniający aplikacje musi podać swoje dane teleadresowe (włącznie z adresem zamieszkania) oraz potwierdzić wiarygodność w procesie dwuetapowym, również poprzez numer telefonu.

Pomimo to, na rynek wciąż trafiają programy, które za pomocą specjalnych nakładek mogą nie tylko wyłudzać dane, ale również atakować właścicieli smartfonów niechcianymi reklamami. Aby zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy, warto śledzić komunikaty o aplikacjach usuniętych z obrotu. Choć w przypadku wykrycia zagrożenia zablokowana zostaje możliwość ich pobrania, nie usuną się automatycznie z urządzeń, na których już zostały zainstalowane. Należy zrobić to samodzielnie. Poniżej przedstawiamy listę programów, których lepiej pozbyć się ze smartfonu czy tabletu. Są wśród nich m.in. translatory, narzędzia do upiększania zdjęć i komunikatory:

– All Good PDF Scanner,

– Mint Leaf Message-Your Private Message,

– Unique Keyboard – Fancy Fonts & Free Emoticons,

– Tangram App Lock,

– Direct Messenger,

– Care Message,

– Part Message,

– Paper Doc Scanner,

– Blue Scanner,

– Hummingbird PDF Converter – Photo to PDF,

– Private SMS,

– One Sentence Translator – Multifunctional Translator,

– Style Photo Collage,

– Meticulous Scanner,

– Desire Translate,

– Talent Photo Editor – Blur focus,

– Auxiliary Message,

– Super Message,

– Helicopter Attack – New,

– Assassin Legend – 2020 New,

– Helicopter Shoot,

– Sun Pro Beauty Camera.

News4Media/ fot. iStock

2 komentarze

  1. PO jak podwyżki. Odpowiedź

    Moi znajomi usunęli całkowicie SKLEP PLAY jest to bardzo niebezpieczny program dzięki któremu wszelkiej maści ZŁODZIEJE internetowi zarabiają w nieuczciwy sposób ogromne pieniądze. Wielu ludzi straciło ogromne pieniądze, RADZĘ wszystkim przemyśleć czy nie usunąć całkowicie tego bardzo niebezpiecznej aplikacji. Moim skromnym zdaniem jest to robione wspólnie z operatorami telefonicznymi. Oni oczywiście temu zaprzeczają, to u nich norma. To pytam dlaczego te pieniądze idą na ich konta i są ujęte w rachunkach za telefon. Jak myślicie????? Radzę wszystkim wyłączyć całkowicie tę aplikacje bo będzie bardzo bolało. To taka nowa forma nowoczesnego ZŁODZIEJSTWA.

    • Pisz, dzbanie, pisz. Moi znajomi myśleli, że nie da się już bardziej zapikować z głu.potą, na szczęście ty swoimi komentarzami pokazujesz, że jednak można.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.