– Ta nagroda, to dla nas impuls do dalszej pracy. Chcemy nagrywać płyty i jak najwięcej koncertować – mówili laureaci.

Jeleniogóski Konkurs Powiew Młodego Jazzu, który odbywał się w ramach Krokus Jazz Festiwal,  ma wysoką renomę wśród młodych muzyków.-  Cenią jego doskonałą organizację, możliwość konfrontacji z kolegami z innych szkół muzycznych, także tych z Niemiec oraz wysoki poziom, jaki reprezentują zespoły – podkreśla Piotr Rodowicz, przewodniczący jury, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. W tym roku koronawirus pokrzyżował plany ogranizatorów.  Zmuszeni byli odwołać koncerty gwiazd Krokus Jazz Festiwalu i koncerty w klubie Kwadrat.

Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury, które jest organizatorem konkursu, nie krył zadowolenia, że chociaż udało się przeprowadzić  konkurs Powiew Młodego Jazzu. Dziękował muzykom, że w trudnych covidowych warunkach zdecydowali się przyjechać do Jeleniej Góry i zaprezentować swoje umiejętności. Koronawirus miał także wpływ na dzisiejszą uroczystość rozdania nagród w JCK. Nie było publiczności, a artyści z maseczkami na twarzach, przybijali żółwika, zamiast podawać rękę. Jedno było niezmienne. Radość z nagród, które młodym muzykom jazzowym otwierają drogę do kariery.

Nagrody i wyróżnienia Konkursu Powiew Młodego Jazzu

Grand Prix, statuetkę „Złotego Krokusa”, nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł ufundowaną przez prezydenta Jeleniej Góry, nagrodę specjalną w wysokości 1000 euro ufundowaną przez Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SWAP oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez wypożyczalnię samochodów Viva Car z Jeleniej Góry w postaci miesięcznego wypożyczenia samochodu otrzymał Chojnacki/Miguła Contemplations w składzie: Jan Chojnacki (trąbka), Adam Bławicki (saksofon tenorowy), Jan Kantner (saksofon altowy), Filip Miguła (fortepian), Bartłomiej Chojnacki (kontrabas) i Dawid Opaliński (perkusja).

Jury postanowiło nie przyznawać trzeciej nagrody. Postanowiło przyznać dwie równorzędne drugie nagrody w wysokości 2,5 tys złotych, które otrzymały: Zespół Aga Gruczek Trio, w składzie: Agnieszka Gruczek (fortepian). Michał Aftyka (kontrabas), Kacper Majewski (perkusja) oraz Zespół Krzysztof Baranowski Trio w składzie: Krzysztof Baranowski (kontrabas), Mateusz Kaszuba (fortepian), Shachar Elnatan (perkusja).

Więcej o kokursie Powiew  Młodego Jazzu, opiniach jurorów oraz młodych muzyków przeczytacie w Nowinach Jeleniogórskich 26 października.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.