30 grudnia 2023 r. zmarł w wieku 86 lat Paweł Trybalski. Wybitny malarz od 1989 r. żył i tworzył w podjeleniogórskich Michałowicach.

O śmierci znakomitego artysty poinformowało jeleniogórskie BWA, które także przedstawiło życiową drogę artysty:

Paweł Trybalski urodził się 7 XII 1937r. w kolonii Hostynne na Zamojszczyznie. Na Dolnym Śląsku zamieszkał w latach sześćdziesiątych, najpierw w Kamiennej Górze, gdzie pracował jako projektant tkanin w Zakładach Przemysłu Lniarskiego ,,Len”. W 1978 r. przeprowadził się do Jeleniej Góry. Jego pracownia na Zabobrzu pełniła ważną rolę w integracji artystycznego środowiska jeleniogórskiego. W tym czasie współpracował z Biurem Planowania Przestrzennego przy projektowaniu i rewaloryzacji miast i miasteczek Dolnego Śląska. Za tę działalność otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich w 1986 roku. Tajniki warsztatu malarskiego poznał samodzielnie studiując dzieła dawnych mistrzów. Od 1989r. mieszkał w Michałowicach, a jego pięknie odrestaurowany przedwojenny dom stał się miejscem odwiedzin wszystkich, którzy lubili jego malarstwo. Odwiedzający oprócz możliwości obejrzenia najnowszych obrazów otrzymywali dodatkowo opowieści, wspaniałe anegdoty, i historyjki, które Artysta opowiadał z niezwykłym talentem. Odbył wiele podróży po Europie, Azji i Syberii. Był w Mongolii, Armenii, na Wyspach Galapagos i na Antarktydzie.

Jako artysta debiutował w 1970 r. na wystawie w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie. Brał udział w Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego w Szczecinie oraz w ponad 300 wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą. Był m. in. uczestnikiem ważnej wystawy ,,Surrealiści polscy”, zorganizowanej w 1995 r. przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie. Artysta został zaproszony do tej prezentacji wraz z 70 wybitnymi polskimi twórcami, m. in. z Janem Lebensteinem, Jerzym Nowosielskim, Jonaszem Sternem, Henrykiem Wańkiem czy Stanisławem Ignacym Witkiewiczem.

Uczestnik wielu międzynarodowych plenerów malarskich. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków od 1970 roku. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m. in. I nagrody i „Złotej Szpilki” red. „Szpilek”, na Satyrykonie 1980 w Legnicy, Złotego Medalu w „Olimpijskim Konkursie Sztuki”, Warszawa 1984, I nagrody w Olimpijskim Konkursie Sztuki, Warszawa 1987, Złotego Krzyża Zasługi, odznaki ,,Zasłużony Działacz Kultury”, Dyplomu ,,Honorowy Prowincji Grenada”.

Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. W roku 2010 został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych, m.in. w Nowym Jorku, Kolonii, Paryżu, Honolulu, Pradze, Kazanłyku, Uczestniczył w Salonie Narodów w Paryżu w 1984 r. Jego prace znajdują się w zbiorach m. in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Karykatury w Warszawie, Ministerstwa Kultury Nadrenii i Palatynatu w Kolonii, Muzeum Sportu i Rekreacji w Warszawie, Muzeum Jeździectwa i Łowiectwa w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Kolekcji Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Zbiorach Galerii Awangarda we Wrocławiu, Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, muzeach Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Legnicy, Lublina, i galeriach w USA, Meksyku, Kanadzie, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Najsmutniejsza wiadomość odchodzącego roku. Odszedł jeden z najwybitniejszych malarzy naszego regionu, Paweł Trybalski… Historia naszej galerii jest związana w całości z tym Artystą, ponieważ historia BWA i Jego historia w Kotlinie Jeleniogórskiej, biegły równolegle i przeplatały się od niemal pięćdziesięciu lat. Brał udział we wszystkich prezentacjach zbiorowych jakie miały miejsce w BWA, miał kilka wystaw indywidualnych. Był Autorem jednego z ostatnich plakatów na Wrzesień Jeleniogórski, kiedy wyborem Twórców zajmowało się BWA.

Będzie nam Go bardzo brakowało…

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.