Karkonoska Grupa GOPR z wielkim smutkiem informuje o śmierci dwóch swoich ratowników-nestorów. Stanisław Andrzej Jawor zmarł 26 grudnia, a Wiktor Szczypka 27 grudnia.

Stanisław (posługiwał się imieniem Andrzej) Jawor był także wybitnym przewodnikiem górskim, a Wiktor Szczypka cenionym fotografikiem.

Stanisław Andrzej Jawor urodził się w 1937 roku w Krakowie. Był nauczycielem geografii. Od 1956 r. w PTTK. W 1961 r. wstąpił do Grupy Sudeckiej GOPR, w 1971 r. złożył przyrzeczenie. Był też przewodnikiem górskim, pilotem wycieczek, instruktorem narciarskim PZN. Opublikował wiele książek (m.in. „Legenda Sudetów – Tadeusz Steć – życie i śmierć – 1925-1993”) i artykułów dokumentujących historie i działania Grupy Karkonoskiej GOPR. Publikował także na łamach „Nowin Jeleniogórskich”. Uhonorowany Srebrną i Złotą Odznaka GOPR, odznaką Za zasługi dla ratownictwa Górskiego oraz Za zasługi dla Dolnego Śląska.

Pogrzeb Stanisława Andrzeja Jawora w piątek 30 grudnia o godzinie 11:00 na starym cmentarzu przy ulicy Sudeckiej.

Wiktor Szczypka został członkiem Grupy Sudeckiej GOPR w 1966 roku, a przyrzeczenie złożył w 1969 roku. W roku 1975 był kierowcą samochodu STAR wrocławskiej wyprawy studenckiej do Bombaju i w Himalaje, a w 1979 roku również jako kierowca wziął udział w wyprawie na Annapurna South. Ostatnio był zaangażowany w działalność Klubu Seniora Grupy Karkonoskiej GOPR. Jego pasją było fotograficzne dokumentowanie pracy ratowników górskich. Archiwum fotograficzne, które pozostawia,  jest bezcennym źródłem historycznym.

Termin pogrzebu jeszcze nie jest znany.

Fot. KG GOPR

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.