Zmiana nazwy nie polega na zmianie szyldu. W ślad za tym idzie wyższa ranga uczelni, jeszcze większe możliwości jej rozwoju oraz utrwalenie dobrego wizerunku szkoły.

Dla uczelni z Jeleniej Góry ważne było, by zachować w nazwie przymiotnik „karkonoska”, bo to od razu wskazuje związek z naszym regionem. Ministerstwo Edukacji i Nauki wyraziło na to zgodę i od 2 maja szkoła posługuje się nowa nazwą Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych.

-Jesteśmy z niej dumni, bo to dowód, że rozwijamy się w dobrym kierunku – mówiła na konferencji prasowej Wioletta Palczewska, rektor KANS. Wraz Beatą Telążką, wicerektorem uczelni, podkreślały, że zmiana statusu była wyzwaniem, bowiem proces wymagał spełnienia warunków postawionych przez MEiN oraz skoordynowania działań społeczności akademickiej. Jest to także zobowiązanie, by w pełni wykorzystać szansę, jaka wraz z nowym statusem otwiera się dla studentów i kadry uczelni. Zdaniem Wioletty Palczewskiej, nowy status uczelni, nie tylko stanowi o wysokim prestiżu, ale również potwierdza wysoki poziom kadry dydaktycznej i jakości kształcenia KANS.

Nadanie nowego statusu było możliwe po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę w sierpniu 2021 roku nowelizacji ustawy dotyczącej uczelni zawodowych. Przepisy zmienionej ustawy zakładały m.in. umożliwienie szkole wyższej – mającej status uczelni zawodowej i spełniającej określone warunki – używania w swojej nazwie określenia „akademia nauk stosowanych”.

ALKA

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.