Marek Dyjak odmawia przyjęcia honorów od władz miasta, z którym jest związany. Powód? Miałby stanąć obok Jarosława Kaczyńskiego.

Chełm to największe miasto prezydenckie w Polsce, którym rządzi polityk PiS. To Jakub Banaszek (jego matka jest posłem). Niedawno władze Chełma wpadły na pomysł, że będą przyznawały specjalne wyróżnienia – tytuły ambasadora miasta. Kandydatów mogli zgłaszać mieszkańcy, a chodziło o wskazanie osób lub instytucji, które promują Chełm w Polsce i za granicą.

Spośród tych propozycji specjalna kapituła wskazała zwycięzców. Tytuły mają zostać przyznane w sobotę 15 października. Wśród uhonorowanych instytucji są m.in. miejscowy browar, cementownia, spółdzielnia mleczarska czy parafia Najświętszej Maryi Panny.

Wskazano także osoby. Są to:

– konsul honorowy Ukrainy Stanisław Adamiak,

– burmistrz partnerskiego miasta Sindelfingen Bernd Vohringer,

– muzyk i kompozytor Marek Dyjak,

– prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jak na tej liście znalazł się Kaczyński i jakież to mocne związki łączą go z Chełmem? Nieoficjalnie wiadomo, że jego kandydaturę zgłosili radni PiS. Co do powiązań z Chełmem, to są one słabe. Trzeba jednak podkreślić, że od kiedy miastem rządzi Banaszek z PiS, a Polską PiS, to do Chełma płynie rzeka pieniędzy na inwestycje.

Do sprawy odniósł się i wydał oświadczenie znany muzyk Marek Dyjak. Dziękuje w nim za wyróżnienie, ale odmawia przyjęcia tytuły. Przyznaje, że to przez to, że jednocześnie został on przyznany „prominentnemu politykowi”.

„Jestem człowiekiem wolności, przez co rozumiem także wolność od uwikłania w bieżące spory polityczne. Unikam wszelkich działań, które mogłyby takie uwikłanie spowodować. Nie zajmuję się polityką i nie chcę się nią zajmować. Chcę pozostać artystą, który śpiewa piosenki o miłości” – napisał znany muzyk.

Marek Dyjak


 Rocznik 1975. Kompozytor, piosenkarz śpiewający jazz i poezję śpiewaną. Na koncie ma 13 płyt, a wydana w 2011 „Moje fado” zyskała status złotej płyty. Dyjak okazjonalnie gra w filmach. Teraz np. w serialu „Wielka woda”. Na co dzień mieszka w Chełmie.

News4Media/fot. ipn.gov.pl / Wikipedia

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.