Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie przedterminowych wyborów burmistrza Bogatyni opublikowało Rządowe Centrum Legislacji. Pada w nim data 15 listopada, jako termin głosowania i 21 września, jako najpóźniejszy termin ogłoszenia rozporządzenia. Potencjalni kandydaci na burmistrza będą mieć czas do 21 października, żeby zgłosić się do wyborów.
Nowego burmistrza Bogatyni trzeba wybierać, bo wybrany w 2018 r. Wojciech Błasiak nie podając przyczyn złożył pisemne zrzeczenie się mandatu szefa gminy. Dymisja burmistrza została przyjęta przez komisarza wyborczego 20 sierpnia.
W czasie bezkrólewia gminą zarządzać powinien komisarz (osoba tymczasowo pełniąca funkcję burmistrza). Na razie jednak taka osoba nie została wskazana. Gminą zarządzają – w ramach swoich kompetencji – sekretarz i skarbnik, które nie mają jednak wszystkich kompetencji władczych.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wojewoda już zaproponował premierowi kandydata na komisarza i w najbliższych dniach zostanie on powołany. W Bogatyni uważa się, że tymczasowo funkcję będzie pełnił Wojciech Dobrołowicz, związany z PiS, mieszkaniec Gronowa i sołtys tej miejscowości, a także wicedyrektor ZSP w Zgorzelcu. W ostatnich wyborach bez powodzenia kandydował na wójta gminy Zgorzelec.
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.