Po 23 latach przerwy w Węglińcu znowu działa komisariat policji. Przystosowanie budynku na potrzeby stałego posterunku policji kosztowało ponad milion zł.

31 stycznia reaktywacja posterunku policji w Węglińcu. Szanowni Państwo dokonało się. Połączone siły, wola i determinacja sprawiły, że Policja Polska wraca do Węglińca, a historia zatoczyła koło. Oddajemy w pełni nowoczesny i dobrze przygotowany posterunek, który będzie zapewniał poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom i służył lokalnej społeczności. 31 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie, był to ważny dzień dla gminy, na który wszyscy czekaliśmy od lat! Modernizacja obiektu na potrzeby utworzenia posterunku to również przebudowa remizy strażackiej OSP Węgliniec – cieszą się samorządowcy na portalu gminy.

Starania o reaktywację rozpoczęto w styczniu 2018 roku, kiedy to burmistrz Węglińca Mariusz Wieczorek spotkał się w tej sprawie z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji. W konsekwencji zostało podpisane porozumienie z Komendantem Wojewódzkim Policji we Wrocławiu. W ramach porozumienia gmina przekazała policji w dzierżawę budynek przy ul. K. Wojtyły i sfinansowała zasadniczą część jego modernizacji (przy okazji przebudowując druga część obiektu na potrzeby OSP). KWP w ograniczonym stopniu partycypowała w kosztach modernizacji posterunku.

W Węglińcu służbę będzie pełnić ośmiu funkcjonariuszy (zwiększono w związku z tym liczbę etatów w KPP w Zgorzelcu).

Program reaktywacji komisariatów policji to pomysł byłego ministra Joachima Brudzińskiego. Miał swoją uroczystą inaugurację w 2018 r. w Świerzawie. Obiecywano wtedy szybkie reaktywowanie kilkuset posterunków w kraju. Tak szybko to nie nastąpiło, bo inicjator został europarlamentarzystą, ale reaktywacja postępuje. W naszym regionie oprócz Węglińca i Świerzawy komisariaty wróciły także do Janowic Wielkich i Podgórzyna, a niebawem ma być otwarty także komisariat w Gromadce.

Fot. UMiG Węgliniec

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.