Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawana jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Komisja wyłoniła już laureatów tegorocznej, 45. edycji konkursu. Wyróżnienia wręczone zostaną wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej podczas uroczystej gali, która ze względu na panującą epidemię odbędzie się w późniejszym terminie.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – zasłużony etnograf, folklorysta, kompozytor – została ustanowiona w 1974 roku i jest przyznawana w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe są przyznawane instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

Więcej informacji o nagrodzie (o jej patronie, misji, historii, organizatorach, towarzyszących wydarzeniach) oraz o jej laureatach z lat 1974–2020 znajduje się na stronie internetowej www.nagrodakolberg.pl , zawierającej materiały biograficzne sukcesywnie aktualizowane i uzupełniane o fotografie, filmy, nagrania dźwiękowe, przedstawiające laureatów, ich prace i osiągnięcia. 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.