ZUS zwraca uwagę, że bardzo duża ilość płatników nie składa od 1 stycznia tego roku dokumentów rozliczeniowych DRA bo nie wiedzą lub zapomnieli o tym, że nie są z tego obowiązku zwolnieni. Przedsiębiorcy przyzwyczaili się do tego, że nie muszą co miesiąc wysyłać do ZUS dokumentacji rozliczeniowej. Niestety „Polski Ład” wprowadził zmiany dotyczące rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, które do tego właścicieli firm zobowiązują. Przedsiębiorcom, którzy nie wyślą deklaracji – ZUS automatycznie naliczy wysokość składki zdrowotnej a to może skutkować błędnym rozliczeniem.

– Przedsiębiorcy do końca ubiegłego roku byli zwolnienia z comiesięcznego składania deklaracji rozliczeniowych, dlatego teraz o tym zapominają. Niestety obowiązek ten wrócił wraz z nowymi rozwiązaniami podatkowymi, które wprowadził „Polski Ład” – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy na Dolnym Śląsku. – My wysyłamy do firm informacje o braku rozliczeń, ale nadal wielu przedsiębiorców się z tego obowiązku nie wywiązuje.

29 października 2021 r. „Polski Ład” wprowadził zmiany dotyczące rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. To oznacza obowiązek comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych. Rzeczniczka przypomina, że od stycznia 2022 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą, opłacające składki na własne ubezpieczenia lub osoby w nimi współpracujące mają obowiązek comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS.

– Zwolnieni z tego obowiązku są tylko duchowni, osoby składające dokumenty oraz nianie – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Comiesięcznych deklaracji rozliczeniowych nie muszą też składać osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu na podstawie art. 7 ustawy o ZUS. Dla płatnika, który nie przekaże dokumentów za dany miesiąc utworzony będzie automatycznie wymiar składek z urzędu, co może skutkować błędnym rozliczeniem.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do płatnika zawiadomienie o braku dokumentów za dany miesiąc.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.