Dziś swoje setne urodziny obchodzi profesor Zbigniew Domosławski. Rano w jeleniogórskim ratuszu, serdeczne życzenia, w imieniu całej społeczności jeleniogórskiej, panu profesorowi złożył prezydent Jerzy Łużniak.

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Domosławski urodził się równo sto lat temu: 8 listopada 1922 r., w Kopyczyńcach koło Lwowa. Jest uznanym specjalistą chorób wewnętrznych, kardiologiem, specjalistą medycyny sportowej, historykiem medycyny.

Dyplom lekarza uzyskał we wrocławskiej Akademii Medycznej w 1952. Jego droga zawodowa wygląda imponująco. W latach 1951- 1958 był starszym asystentem III Kliniki Chorób Wewnętrznych AM we Wrocławiu. W 1958 roku został Ordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Jeleniej Górze. Funkcję tę pełnił do 1987 roku. W latach 1988-1993 był Kierownikiem Zakładu Historii Medycyny i Farmacji AM we Wrocławiu.

Zbigniew Domosławski to profesor zwyczajny i wykładowca w Kolegium Karkonoskim – Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Jeleniej Górze – od założenia uczelni do 2016 r.

Obecnie na emeryturze, mieszka w Jeleniej Górze. Jest wdowcem, ojcem trójki dzieci. Jego syn, Paweł Domosławski to dr hab. n. med., specjalista chirurg. Pracuje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Córka, mgr Maria Domosławska ukończyła filologię polską na Uniwersytecie we Wrocławiu, później studiowała na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie. Mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych, w dziedzinie nowych technologii marketingu i reklamy.

Profesor Zbigniew Domosławski należy do wybitych pedagogów, który rozwijał swoje pasje także poza medycyną, w dziedzinie historii, literatury i filozofii. Jego fascynacja historią medycyny miała głęboki wpływ na ukształtowanie światowej etyki lekarskiej, szczególnie w zakresie godności chorego i lekarza. Jego dorobek piśmienniczy to ponad 600 pozycji naukowych i literackich (w tym 9 książek) historycznych i wspomnieniowych, z zakresu medycyny wewnętrznej, kardiologii, osobistych przeżyć z czasów wojny, a także powojennych studiów, aż po czasy współczesne. Wielokrotnie występował na Światowych Kongresach Lekarskich, bardzo aktywny członek Polskich Lekarzy Pisarzy, członek Komisji Historycznej i Filozofii Medycyny Polskiej Akademii Nauk.

W 1997 r., w Auli Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wygłosił wprowadzający wykład: „Godność chorego i lekarza – jako element bioetyki”.

W grudniu 2000 roku, za zasługi dla rozwoju polskiej medycyny został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.