Miasto Jelenia Góra przyłączyło się do akcji leśników „Zanocuj w Lesie” i – w porozumieniu z MPGK – przygotowało miejsca w lasach komunalnych, gdzie także będzie możliwe biwakowanie na dziko.

Od 1 maja w lasach niemal całej Polski możliwy jest nocleg „na dziko” (wcześniej w kilkunastu miejscach w Polsce, także w lasach nadleśnictw Świeradów i Szklarska Poręba prowadzony był program pilotażowy) Biwakować nie można wprawdzie w każdym miejscu lecz na wyznaczonych obszarach, ale jest ich tak dużo, że miłośnicy tej formy turystyki nie powinni mieć żadnego kłopotu ze znalezieniem świetnej miejscówki. W sumie Lasy Państwowe wyznaczyły w prawie każdym z 429 nadleśnictw specjalne tereny leśne, gdzie można przenocować w namiocie, hamaku, albo szałasie.
Teraz, jak informuje jeleniogórski magistrat będzie to możliwe także w miejskich lasach komunalnych. W Borowym Jarze wyznaczono 10 takich miejsc.


– Miasto Jelenia Góra wraz z MPGK wyznaczyło specjalny obszar leśny na terenie Lasów Komunalnych, gdzie miłośnicy bushcraftu i surwiwalu mogą uprawiać tą formę aktywności bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Wyznaczona przez miasto strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi, którzy chcą przenocować w lesie „na dziko”, bez specjalnej infrastruktury.
Obszar programu „Zanocuj w lesie” oznaczony jest na mapie lasów komunalnych znajdującej się na stronie mpgk.jgora.pl/nasze-usługi w zakładce lasy komunalne oraz ograniczony jest charakterystycznymi punktami tj. drogami zgodnie z załączoną mapą. W terenie obszar ten jest oznaczony potrójną linią poziomą na drzewach granicznych i punktach stałych np. kamieniach.
Na ten cel przeznaczyliśmy obszar o powierzchni ok. 5 ha znajdujący się na południowo wschodnim zboczu góry Siodło w obrębie ewidencyjnym 28 NE, oddziały leśne 16 a, b, c. Chcąc sprawdzić położenie obszaru objętego program można skorzystać z aplikacji m BDL Android. Obszar położony jest w Kotlinie Jeleniogórskiej na terenie Borowego Jaru w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru – informuje urząd.
Zasady dzikiego biwakowania w jeleniogórskich lasach komunalnych są nieznacznie bardzie rygorystyczne od tych obowiązujących w Lasach Państwowych. Najistotniejsza różnica, to ograniczenie ilości biwakujących osób bez zgłoszenia do pięciu (w LP – dziewięć osób).

Fot. mes Aloysius Mahan V/Shutterstock.com; mapa UM Jelenia Góra

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.