Drugi dzień (16 lipca) Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych przetestował cierpliwość i zimną krew artystów i organizatorów imprezy. A wszystko za sporawą pogody, która urządziła sobie niezłą huśtawkę – od wiatru poczynając po ulewne opady deszczu, mżawkę i na koniec – tęczę, która pozwoliła z optymizmem spojrzeć na wieczorny plan. No, ale na tym także polega urok festiwali ulicznych, że czasem pogoda staje się jednym z – jeżeli nie aktorów widowiska, to na pewno statystów.

To był najbogatszy w wydarzenia dzień festiwalu, bowiem odbyło się pięć prezentacji. Przeczytajcie krótkie recenzje i obejrzyjcie zdjęcia Marcina Kaźmieruka.

Dwukrotnie wystąpił Teatr HoM z Tychów: o 17,00 zaprezentował kameralne przestawienie pt.”Ukryte”, w którym, posługując się środkami teatru pantomimy, pokazał bajkowy świat wyczarowany z marzeń i snów małego chłopca.

Drugim było monumentalne widowisko „Don Kichote”, które kończyło drugi dzień festiwalu. Natomiast Clown Tobi, wbrew nazwie swojego teatru „Cichy Teatr” zaprezentował całkiem głośne show, pełne gagów i zabawnych etiud. Do zabawy zapraszał dzieci, wciągając je w swoje dowcipne gry.

V.O.S.A Theatre z Czech w widowisku „C’est la Wheel” zaprezentował opowieść o miłości na wielkim kole. Akrobacje i niemalże taneczne ewolucje wykonywane przez artystów wielokrotnie wzbudzały aplauz widzów, a że wykonywane były z towarzyszeniem znanych standardów, nie dziwiły entuzjastyczne brawa.

Drugie przedstawienie znakomitego Lwowskiego Akademickiego Teatru Voskresinnia (Ukraina) „Suita Dla Dwojga” zachwyciło perfekcyjnymi tanecznymi ewolucjami na szczudłach. Wspaniałe kostiumy, dowcipne scenki pozwoliły w pełni docenić kunszt znakomitych aktorów.

Wieczór zakończył się monumentalnym widowiskiem Teatru HoM z Tychów pt. „Don Kichot”. Aktorom i wielkim machinom (brawa dla konia Rosynanta!) towarzyszyła muzyka wykonywana na żywo – niewątpliwy atut tego widowiska. Wykonywali ją: Michał Czachowski, jeden z najbardziej rozpoznawanych i utytułowanych gitarzystów flamenco w Polsce i saksofonista – Michał Sosna.  Reżyserem projektu, a także autorem scenografii jest założyciel Teatru HoM – Jakub Kabus.

Urszula Liksztet

39. MFTU, niedziela, 17.07.2022 r.

godz. 18:15 – Krzysztof Kostera (Polska) NIEBEZPIECZNE RZECZY

godz. 19:00 – Teatr Czerwona Walizka (Polska) HISTORIE RODZINNE

godz. 20:20 – Irrbloss (Polska) „NO.ID” 

godz. 21:00 – Teatr Klinika Lalek (Polska) KOSMICZNA PODRÓŻ GULIWERA

FOT.F Jerzy Łużniak

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.