Polska będzie płaciła pięćset tysięcy euro dziennie na rzecz Komisji Europejskiej za to, że nie zaprzestano wydobycia węgla brunatnego w KWB Turów i nie dogadano się z Czechami. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował o tym w oficjalnym komunikacie.   

Postanowienie wydała wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości, Rosario Silva de Lapuerta.

– Tego rodzaju środek należy uznać za konieczny do wzmocnienia skuteczności środka tymczasowego zarządzonego postanowieniem z dnia 21 maja 2021 r. – uzasadnia w postanowieniu wiceprezes TSUE i precyzuje, że kary mają być naliczane „od dnia doręczenia Polsce niniejszego postanowienia aż do chwili, w której wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 r.”

Postanowienie z dnia 21 maja, o którym mowa, to orzeczenie Trybunału nakazujące natychmiastowe zaprzestanie wydobycia w kopalni po wniosku Czech. Skarżący – wobec niezastosowania się Polski do orzeczenia, wnioskowali o nałożenie kar tymczasowych w kwocie 5 mln euro. Teraz TSUE zadecydował, że kara wyniesie 500 tys. euro, czyli 2,3 mln zł.

Polscy politycy z kręgów rządowych i samorządowcy wojewódzcy na początku bagatelizowali problem zapowiadając, że szybko uda się osiągnąć porozumienie z Czechami. Wiceminister aktywów państwowych i marszałek Przybylski wręcz zapowiadali, że porozumienie dzięki któremu Czesi wycofają swoją skargę, jest już uzgodnione.

Negocjacje trwają do dzisiaj, a ostatnio utknęły w martwym punkcie. Strona polska twierdzi, że to Czesi nie chcą ich finalizować, bo temat jest paliwem wyborczym w toczącej się kampanii; Czesi ripostują, że to Polska nie ma na stole żadnej propozycji zmian w funkcjonowaniu kopalni, która zmniejszyłaby negatywny wpływ przedsiębiorstwa na przygranicznych terenach.           

19 komentarzy

 1. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  To zbyt mała kara. Truciciel musi zostać zamknięty. Natychmiast.

  • Wal się na ryj frajerze z banana strugany. Nie masz pojęcia o polityce, biznesie i finansach. Niemcy i Czechy uruchamiają kolejne elektrownie węglowe. Kropka, jak kółek w twoim tyłku.

  • Moim zdaniem polska w w ogóle nie musi płacić kary ja bym olal Unię Europejską miałbym ich w dupie nic nie mogą zrobić. Zakład ten nie jest trucicielem ponieważ w kominach zamontowano nowoczesne filtry zamiast czarnego dymu jest biały nieszkodliwy dymek a Czesi zdrajcy donoszą na swoich sąsiadów bo u nich będą wybory ktoś z tych polityków czeskich szkodzą Polsce

 2. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Polska odbrała w systemie elektronicznym postanowienie TSUE w sprawie nałożenia kary za Turów.
  Właśnie straciliśmy pół miliona EUR przez Sasina i krzyworyjca certyfikowanego dwukrotnie przez Wolne Sądy patologicznego oszusta i kłamcę Moravitzkyego. .
  Jutro kolejne, itd.

 3. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  84 zł/MWh. Tyle kara dla Turów dodaje do ceny energii z tej elektrowni (przyjmując produkcję z lipca 84 zł/MWh).
  Gospodarstwo domowe zużywa 2,2 MWh, czyli z VAT-em ZAPŁACI WIĘCEJ 227 ZŁ ROCZNIE za porażkę de@bila Sasina i krzyworyjca dwukrotnie skazanego przez Wolne Sądy patologicznego oszusta i kłamcę Moravitzkyego.

 4. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Rozpoczęło się wyburzanie elektrowni w Ostrołęce. Kosztowała KILKA MILIARDÓW. Miała być pomnikiem skuteczności. Jest przykładem bezczelnej niegospodarności. Miała dać pracę mieszkańcom. Ale na jej budowie przez lata zarabiali wyłącznie ludzie i firmy powiązani z mafią małego kulawego hitlera z żoliborza.

  • PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

   Pst… licytacja respiratorów jest dzisiaj. Tak – tych respiratorów.
   Zakupionych przez handlarza bronią i bandziorów z Agencji Wywiadu.
   Niesprawnych i bez homologacji.
   Aukcjonerem powinien być czerwony ryj Szumowski.

  • A tak przy okazji widać że te komentarze piszą ludzie którzy popierają lewicę komunistyczne pająki aTuska i Trzaskowskiego pojebane komuchy zbieranina z różnych parti z SLD,POi z kodu same pojebane komuchy czerwona zaraza i przy okazji donoszą na własne państwo do Uni Europejskiej rze rzekomo w Polsce nie ma praworządności głupcy, zdrajcy polski nikt już na nich nie będzie głosował w wyborach parlamentarnych w 2023 roku wygra Pis z miażdżącą przewagą

 5. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  Dzięki takim jak TY i tobie podobnym WROGOM PAŃSTWA POLSKIEGO z PO-PSL-SLD-TVN mamy niespotykany nigdzie na świecie atak na WOLNE PAŃSTWO jakim jest POLSKA. Konfidenci biegają i zmyślają fakty donosiciele SOWIECKO-GERMAŃSKO-BRUKSELSKIE wy wyssaliście nienawiść do WOLNEJ POLSKI z mlekiem matki, a donosicielstwo wynieśliście z tradycji domowego SB-ckiego wychowania. W następnych wyborach dostaniecie wszyscy do kupy 17 procent i nareszcie przepadniecie na ” Śmietniku historii ,,

 6. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  Niemcom i Ruskin nie podoba się bardzo ROSNĄCA W SIŁĘ Polska gospodarka i co za tym idzie – zamożność POLSKIEJ RODZINY . Dlatego przysłali do NASZEGO KRAJU swojego pachołka — Donalda Tuska– aby wyprowadził POLSKĘ Z UNI EUROPEJSKIEJ. Wasze niedoczekanie Polacy chcą być w Uni Europejskiej i tam będą . Niemcy i Rosja bardzo chcą wypchać POLSKĘ z Uni. Dlatego Donald Tusk i ta cała ZDRADZIECKA KLIKA- PO-PSL-SLD-TVN będą, jątrzyć, kłamać, szczuć i NAPUSZCZAĆ Polaków na siebie . Ale MY WIEMY kto stoi za waszymi plecami i pociąga za sznurki. Wasze niedoczekanie wy ZŁODZIEJE I DONOSICIELE. Polacy nie dadzą się wypchnąć z UNI EUROPEJSKIEJ. Koniec i kropka wy kanalie.

 7. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  Elektrownia Turów była, jest i będzie i na pewno jakieś tam śmieszne persony z zagranicy nie będą nam POLAKOM mówić co my mamy zamykać i otwierać , a co do tych jakiś tam wymyślonych dziwnych kar to odpowiedz jest ARCY BOLEŚNIE PROSTA—— Nie dostaną ani jednego grosza. Koniec i kropka. TVN i Donald Tusk to nam może naskoczyć.

 8. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  A co do tej ZAKŁAMANEJ Telewizji TVN co to ją wystawili na sprzedaż to oferta sprzedaży nie dochodzi do skutku , za te pieniądze NIKT tego padła nie dotknie. Poczekamy jeszcze troszki i łykniemy z pare groszy. Ciekawe co wy wtedy zrobicie , oj będzie się działo. Psycholodzy będą mieć sporo roboty.

 9. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Byłem w sklepie. Drożyzna nakręcona przez gangsterów małego kulawego hitlera Kaczyńskiego jest nie do zniesienia.

  Za chwilę bedzie jeszcze drożej.

  Podróże je gaz i prąd.

 10. Przecież to trwa już kilkanaście lat !! Zamiast budować jakieś durnotu przekop Mierzei CPK było dokończyć budowy elektrowni wodne w MŁOTACH na rzece Bystrzycy .

 11. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Mafiozi małego kulawego hitlera Kaczyńskiego zniszczyli tanią energię z wiatru. Pieniądze na transformację energetyczną zmarnowali na dopłaty do górnictwa i prądu z węgla (z Rosji rekord importu). Zmarnowali 1,5 mld w Ostrołęce. Nie przyjęli Czechów w spr. Turowa. Teraz 40% podwyżek spróbują oskarżyć UE. Tylko kłamać umieją. Jeszcze lepiej kradną.

  Wy wszyscy zapłacicie karę w cenach prądu.

 12. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  Potwierdzenie z CIR: rząd otrzymał wczoraj postanowienie TSUE. Dzień drugi. Mamy na koncie już -1.000.000 EUR kary

 13. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  TA komunistyczna persona jakaś tam Silwa coś tam coś tam łamiąc prawo i wszystkie standardy i traktaty Unijne to może sobie wymyślać co chce MAMY WOLNOŚC SŁOWA mogła nawet w swoim dzikim czerwony szale pijackim walnąć 50 milionów dziennie, i co? i nic. Nie dostanie nawet jednego grosika i może NAM POLAKOM naskoczyć te pijacka lezba MY
  POLACY mamy świetny POLSKI RZĄD i na takie trele morele to mamy wywalone. Nie to co ta obejsrana płochliwa PO-PSL-SLD-TVN co to wyje że trzeba płacić. To sobie płaćcie ze swoich wy czereśniaki macie przecie dość PININDZY co to nam ukradliście wy złodzieje. Od nas ta czerwona Unijna dzicz nic nie dostanie . POLSKA TO NIE BANKOMAT..

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.