Nadchodzący cyklon Ulf (głęboki niż powodujący załamanie pogody z bardzo silnym wiatrem) w ten weekend mocno da się we znaki mieszkańcom całej Polski. Dla naszego regionu IMGW wydał ostrzeżenie najniższego, pierwszego stopnia. Ale momentami może wiać ekstremalnie mocno. Na Śnieżce nawet do 200 km/godz.

W naszym regionie silnie wiać ma od dzisiejszego (piątek, 17 lutego) późnego wieczora. Komunikat IMGW wprawdzie nie zapowiada pogodowego armagedonu na Dolnym Śląsku: „Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/godz., w porywach do 80 km/godz., z południowego zachodu i zachodu”, ale meteorolodzy uczulają, że chwilowo mogą występować porywy znacznie silniejsze. Analizujący mapy baryczne portal fanipogody przewiduje, że „wysoko w górach, ze szczególnym uwzględnieniem Sudetów, prognozowane są huraganowe porywy wiatru, które na Śnieżce mogą osiągnąć nawet 150-200 km/godz. Ostrzeżenie przed silnym wiatrem obowiązuje do niedzielnego poranka.

W górach ma też sypnąć śniegiem. Na niżej położonych obszarach regionu raczej spodziewać się należy deszczu. Opady nie będą bardzo intensywne ale w niektórych miejscach mogą być długotrwałe. To, w połączeniu z aktualnie wysoką temperaturą, powoduje roztopy w górach i konsekwencji może powodować gwałtowny przybór wód na Kwisie (do zbiornika Leśna) i Bobrze (do zbiornika Pilchowice). Alert hydrologiczny dla obu rzek (1 stopnia) też obowiązuje do niedzieli rano.

Mapa: IMGW

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.