• Zgorzeleccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej po raz kolejny zatrzymali transport z nielegalnymi odpadami na autostradzie A4 w Jędrzychowicach. Tym razem w naczepie TIR-a wykryto 9 ton zużytych opon do samochodów ciężarowych. Kierowca wiózł odpady z Holandii do odbiorcy na Śląsku.

Kilka dni wcześniej, funkcjonariusze z KAS zatrzymali inny transport – ciężarówkę, która jechała z Niemiec do polskiego odbiorcy, znajdowały się w niej odpady pyłu żelaza oraz jego stopów (25 ton).

Brak zgłoszenia przewożonych odpadów w systemie SENT i BDO

Transport odpadów nie był zgłoszony w System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT), w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO), a sam pojazd nie posiadał odpowiednich oznakowań dla przewozu odpadów. System BDO to nowoczesny, zintegrowany system teleinformatyczny administrowany przez Ministerstwo Środowiska. Rejestr umożliwia ewidencjonowanie odpadów oraz składanie corocznych sprawozdań z zakresu gospodarki odpadami, produktami i opakowaniami. BDO umożliwia także skuteczną kontrolę rynku gospodarki odpadami. Przyczynia się do efektywnej walki z nielegalnymi transportami w tym sektorze.

Przypominamy również, że transport odpadów podlega zgłoszeniu w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT). System SENT to narzędzie do walki z przestępczością transgraniczną. Został stworzony, by rejestrować towary wrażliwe takie jak: paliwo, alkohol, tytoń czy odpady. System pomaga funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej w efektywnych kontrolach.

Kary administracyjne za nielegalny przewóz odpadów

Odbiorca nie posiadał wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów i nie był w stanie dokonać ich odzysku lub unieszkodliwienia w sposób zgodny z przepisami wspólnotowymi. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) uznał transport za nielegalne przemieszczanie odpadów.Naczepę wraz z towarem zajęto do dalszego postępowania karnego.

Kierowcę ukarano trzema mandatami karnymi na łączną kwotę 5 400 zł, przewoźnik w postępowaniu administracyjnym zagrożony jest łączną karą w wysokości 26 tys. zł, odbiorca w postępowaniu administracyjnym karą minimalną w wysokości 20 tys. zł, a w postępowaniu prowadzonym przez WIOŚ w wysokości od 50 tys. do 500 tys. zł.

2 komentarze

  1. Ciekawe ile takich tirów ze śmieciami których nikt nie zatrzyma jedzie do Polski.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.