Złodzieje wykorzystują program ratalny serwisu, żeby wyłudzić od jego użytkowników pieniądze. Jak odróżnić prawdziwe przypomnienie od oszustwa?

Platforma sprzedażowa Allegro od pewnego czasu oferuje swoim klientom korzystanie z limitu odnawialnego bez formalności. Użytkownicy mogą dokonywać zakupów z odroczoną płatnością lub na raty. Kiedy zbliża się termin zapłaty, na numer telefonu kupującego przesyłana jest automatyczna wiadomość z przypomnieniem. Oszuści wykorzystują ten proces i kierują do klientów Allegro własne, fałszywe przypomnienia. Chwila nieuwagi może zakończyć się wyczyszczeniem rachunku bankowego.

Jak nie dać się oszukać?

Allegro przypomina, że wiadomość z informacją o płatności przesyłana jest w trzech sytuacjach:

– 3 dni przed jej terminem,
– w dniu wymaganej spłaty,
– po przekroczeniu terminu płatności.

W prawdziwym sms-ie znajdziemy swoje imię, kwotę zaległości oraz wskazówkę, żeby dokonać płatności za pośrednictwem Allegro Pay. Jest w nich również link, który prowadzi do specjalnego panelu: https://allegro.pl/moje-allegro/zakupy/allegro-pay/.

Twórcy aplikacji wyjaśniają, że…:

„Fałszywe sms-y mogą być podobne do tych wysyłanych przez nas. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na link, który znajdziesz w wiadomości. Oszuści w swoich sms-ach mogą załączać odnośnik, który prowadzi do fałszywej bramki płatniczej. Nie otwieraj go, a w szczególności – nie przelewaj pieniędzy za jego pośrednictwem” – czytamy w komunikacie.

Serwis zaleca, aby wszelkich opłat dokonywać bezpośrednio z aplikacji, co pozwoli na stuprocentową pewność, że środki trafią na odpowiednie konto, a dane pozostaną bezpieczne.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.