Posłowie PiS chcą podwyższyć zarobki głowy państwa, a także samorządowców. Złożyli już w sejmie projekt ustawy. Kilka dni temu prezydent podjął decyzję, na mocy której to parlamentarzyści dostali podwyżki.

W piątek Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, dzięki któremu sekretarze stanu otrzymali podwyżki i od 1 sierpnia zarabiają 16 tys. zł zamiast dotychczasowych 10 tys. zł. Jako, że od wysokości ich poborów uzależnione są uposażenia posłów i senatorów, to ci także zaczęli zarabiać lepiej – z obecnych 8 tys. zł płace skoczyły do około 13 tys. złotych. Prezydenckie rozporządzenie zagwarantowało także większe pobory marszałkom sejmu i senatu, których pensje wzrosły o 75 procent do 20,5 tys. złotych. Premier otrzymał 40-procentową podwyżkę. Tak samo jak ministrowie oraz prezesi IPN, NIK czy KRRiTV.

Tymczasem w Sejmie

Z kolei w poniedziałek grupa posłów PiS złożyła w sejmie projekt ustawy zwiększający zarobki prezydenta Polski. „(…) wynagrodzenie Prezydenta RP będzie się składało z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej.” – napisano w projekcie, a to oznacza podwyżkę o 40 procent dla Andrzeja Dudy. Na mocy tego samego prawa większe pieniądze mają otrzymywać także:

  • marszałkowie i wicemarszałkowie województw,
  • prezydenci miast i ich zastępcy,
  • starostowie i członkowie zarządów powiatów,
  • burmistrzowie i ich zastępcy,
  • wójtowie.


Ma to być podwyżka o 60 procent. Politycy te decyzje tłumaczą rosnącymi pensjami w Polsce. „Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w okresie od maja 2015 r. do lipca 2021 r. wzrosło o 45,8 proc., natomiast płaca minimalna o 60 proc.” – napisano w uzasadnieniu projektu ustawy.

News4Media, fot.: bbn.gov

1 Komentarz

  1. Złodziej złodzieja złodziejem pogania. Oto Polska właśnie pod władaniem złodziei, których bezczelność przekracza wszelkie granice.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Alina Gierak

502 499 336

Zgłoś za pomocą formularza.