Benefis Stanisława Firszta

Benefis Stanisława Firszta

40 -lecie pracy muzealnika i 65-lecie urodzin – do obchodów tych rocznic Stanisława Firszta, dyrektora Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze przyjaciele i współpracownicy jubilata przygotowywali się  pół roku. Przypadek sprawił, że dzisiejsze (25.09) uroczyste spotkanie w Muzeum Karkonoskim zbiegło się z uchwaloną niedawno przez jeleniogórskich  radnych  uchwałą o zamiarze połączenia Muzeum Przyrodniczego z Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna. Dlatego nie do końca była to pogodna uroczystość.

Stawili się na nią między innymi muzealnicy z Legnicy, gdzie Stanisław Firszt zaczynał pracę. Byli goście z Wrocławia z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który ukończył. Nie zabrakło przewodników sudeckich, Lwowiaków, bractw rycerskich, przedstawicieli Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników Radar, samorządowców i parlamentarzystów, muzealników, przyjaciół, znajomych i rodziny pana Stanisława. Wszyscy podkreślali jego ogromną pracowitość, wiedzę i oratorstwo.

- Tradycji stało się zadość – żartowali przewodnicy sudeccy. Stanisław Firszt znany jest z tego, że nigdy nie kończy wykładów o wyznaczonej porze. Lubi mówić długo i szczegółowo. Także i dzisiaj długo snuł wspomnienia o ludziach, z którymi pracował, opowiadał, jak przez zaśnieżone pola brnął do pracy w Muzeum Okręgowym w Jeleniej Górze (dzisiaj Karkonoskim), bo autobus z Legnicy zepsuł się na Kapeli. Wspominał początki pracy w Muzeum Okręgowym i potem w Muzeum Przyrodniczym. - Obie placówki za jego dyrekcji zmieniły się w nowoczesne i atrakcyjne muzea - podkreslali goście benefisu.

Ivo Łaborewicz, szef jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego, który wygłosił laudację, podkreślał jak wiele zasług ma jubilat dla spopularyzowania historii naszego regionu.- Ogromny jest jego dorobek naukowy. Jest autorem kilkuset prac, artykułów i wykładów. Nie tylko o Ziemi Jeleniogórskiej ale także o rodzinnej Legnicy – podkreślał Ivo Łaborewicz.

Goście życzyli Stanisławowi Firsztowi zdrowia i przetrwania.- Oba życzenia bardzo dobre i aktualne – mówił jubilat.

Gorzko zabrzmiały jego słowa o tym, że niedoceniana jest w Jeleniej Górze rola muzeów i pracy naukowej ich pracowników. Że bolą nieprzychylne słowa i porównania z XIX wiekiem, które padały podczas dyskusji nad pomysłem o połączeniu muzeów.

- Zawsze pracowałem dla ludzi, nie dla urzędników i nie zamierzam się zmieniać – zakończył jubilat. Nie ukrywał wzruszenia, odbierając wydawnictwo „Między Legnicą a Jelenią Górą. Prace dedykowane Stanisławowi Firsztowi”, którego autorami są przyjaciele, naukowcy, muzealnicy, przewodnicy. Ich artykuły dotyczą tematów, które podejmował jubilat w swoich badaniach naukowych.

benefis 25.09 (1) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (2) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (3) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (4) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (5) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (6) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (7) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (8) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (9) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (10) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (11) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (12) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (15) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (16) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (17) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (18) (Kopiowanie).jpg
benefis 25.09 (19) (Kopiowanie).jpg

Komentarze (5)

Pan Stanisław to porządny, solidny,kompetentny, uczynny, wiarygodny i rzeczowy GOŚĆ!. Sto lat zdrowia Panie Stanisławie.

Covid-19 w Muzeum marszałkowskim widać nie obowiązuje. A potem dziwimy się, że 1500 zachorowań...

Verba docent, exempla trahunt....

tytułem komentarza: Wszyscy uczestnicy spotkania przybyli do Muzeum Karkonoskiego w maseczkach, zgodnie z zaleceniem naszego jeleniogórskiego SANEPID. Bez nich nie byli wpuszczani na teren placówki. Bez maseczek podczas uroczystości występowali jedynie prowadzący uroczystość oraz składający życzenia.

Dostojny Jubilat Pan Stanisław Firszt to muzealnik, historyk, człowiek z pasją. Gratulacje dla Pana z życzeniami zdrowia i siły przetrwania.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.