Gminom nie podobają się plany Uzdrowiska Cieplice

Fot. Marcin Kaźmieruk

Powierzchnia obszaru górniczego Uzdrowiska Cieplice ma być pięć razy większa niż obecnie. W nowych granicach miałby on obejmować tereny w miastach Jelenia Góra i Piechowice oraz w gminach Podgórzyn i Stara Kamienica. Samorządom nie podobają się plany uzdrowiska.

Obecnie obszar górniczy „Cieplice” liczy 10,4 km kw. Uzdrowisko planuje powiększyć ten obszar do 55,9 km kw. Procedury właśnie trwają. Już wiadomo, że samorząd jeleniogórski wydał negatywną opinię. Sprawa toczy się właśnie przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym.

Powiększają pięć razy, by chronić źródła wody

Anna Leśniak, kierownik Ruchu Zakładu Górniczego w Uzdrowisku Cieplice, geolog górniczy wyjaśnia, że „powiększenie obszaru górniczego „Cieplice” związane jest z ochroną złoża wód leczniczych. zasięgiem chronił on całe złoże termalnych wód leczniczych, od stref zasilania do stref drenażu Obecny obszar górniczy „Cieplice” jest niewielki i w swych granicach obejmuje tylko strefę drenażu złoża. Obszar ten nie obejmuje swym przestrzennym zasięgiem stref przepływu wód i stref ich zasilania – tłumaczy Anna Leśniak.

Osobom nie związanym z lecznictwem uzdrowiskowym trudno zrozumieć, co wspólnego wody termalne mają z górnictwem. A jednak. Jeśli bowiem temperatura wody przekracza 20 st. C, to jest już to kopalina. Podobnie jak woda mineralna oraz solanka.

Gminom nie podobają się plany uzdrowiska

- Obszar górniczy Cieplice miałby być większy aż pięciokrotnie niż obecny i obejąć także naszą gminę – Mariusz Marek, wójt gminy Stara Kamienica nie kryje obaw. - Trwają prace nad decyzją, czy wyrazić zgodę na objęcie terenów w naszej gminie obszarem górniczym. Ale jesteśmy sceptyczni – mówi wójt. Obawy ma także Jacek Kubielski, burmistrz Piechowic. Na razie czeka na orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Do SKO odwołało się uzdrowisko po wydaniu  negatywnej decyzji przez samorząd Jeleniej Góry dotyczącej planów powiększenia obszaru górniczego.

Więcej o planach powiększenia obszaru górniczego "Cieplice" oraz o opiniach samorządów i ich obawach przeczytacie w Nowinach Jeleniogórskich z 16 lutego br.

Komentarze (15)

Nareszcie Cieplice(przynajmniej Uzdrowisko), wchłonie to zadziubdziuś Jelenią. Może z tego wyjdzie coś dobrego. Z obecnego prezydenta trzeba stworzyć sołtysa Czarnego(Boże miej w opiece tamtejszy lud)

patologia jakich mało. Kortów tenisowych na wsi w cieplicach nie chcą ale obszary górnicze jak najbardziej chcą powiększać. Wieś zbita de****i, jacy mieszkańcy taka dzielnica...

Zanim coś napiszesz pomyśl a widzę że Ci ciężko idzie,co mają mieszkańcy do takich decyzji najbardziej im zależy na tym by to powiększyć. Na zródłach zarabia KGHM i to pewnie w ich interesie.I zostaw Ciepliczan w spokoju....capie

Powiększenie obszaru górniczego uzdrowiska spowoduje że na całym tym powiększonym obszarze nikt nie będzie mógł dokonywać odwiertów geotermalnych a może w sąsiednich gminach są plany skorzystania z tej technologii. Można by energię wykorzystać do ogrzewania ograniczając smog, woda by już mogła być uzdatniona do spożycia lub choćby do zasilenia basenu. Uzdrowisko chce ograniczyć takie możliwości aby do Wód tylko do nich można było pojechać.

Co za tekst idioty.... Od kiedy uzdrowiskiem jest okolica i Jelenia Góra ??? Co za prawa chcą mieć ciecie z gmin ??? Może wszystkie wiochy będą od razu po odwiercie uzdrowiskami ??? Ogrzewać można wieloma metodami i bez wody mineralnej. Uzdrowisko Cieplice ma jedynie prawa do wody mineralnej jako uzdrowisko. Jakiś idiota ograniczył obszar wód przez nie wiedzę. Słusznie dochodzą swoich praw. Globaliści z kapitałem obcym nie muszą zdominować teren!.

Jakie uzdrowisko. Dziurawe chodniki i drogi, obskurne kamienice, smród z kominów i wszędzie psie gówna. Coraz mniej zieleni. Woda ma być dla ludzi a nie dla urojonych pomysłów kilku dorabiających się.

Ale śmieszne. Niektórych zielonych rączek poparcia nie można kliknąć. Tylko czerwone. Sprytna demokracja w tym portalu. jak w PRL-u.

A czy przewielebny arcybiszkopt Jędraszewski, bliski kumpel gwałciciela arcybiszkopta Julka Paetz, wspomniał o wspólbracie nomen omen pedofilu gwałcicielu dzieci ksièdzu Dymerze ze Szczecina?
Wszak przez wiele lat cieszył się wsparciem biskupiej góry , podczas gdy jego ofiary do dziś borykają się z traumą.
Chyba, że znowu walniecie cytacik, "kto jest bez grzechu...".

Kliknąć można tylko tam,gdzie widnieje "zero".Jak jest 1 tak,to możesz kliknąc tylko "0" nie.Ta pisowska mentoda jest juz od dawna.

Uzdrowisko ze śmierdzącymi sadzą kominami.

تسلمي انت بألف ربعنا مشتق ذهب

Dobrze powiedziane !

Kto pisał ten artykuł ? Partykuła "nie" i zasady pisowni...autor musi sobie przypomnieć. Chyba,że autor to dziennikaż...

Każde działanie, które uniezależni Cieplice od Jeleniej Góry jest dobre.

A może by tak zakazać palenia ognisk w tej komorze gazowej mieniącej się uzdrowiskiem.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.