Groźny pat w sprawie oczyszczalni ścieków

Groźny pat w sprawie oczyszczalni ścieków

Brak zgody dwóch gmin, członków Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji, na modernizację oczyszczalni ścieków w Szklarskiej Porębie może mieć fatalne skutki. Władze wodociągowej spółki ostrzegają, że kurortowi pod Szrenicą grozi katastrofa ekologiczna.

Zgody na wzięcie kredytu i  rozpoczęcie modernizacji oczyszczalni ścieków w Szklarskiej Porębie odmawiają gminy Piechowice i Podgórzyn. Sprawa  stoi na ostrzu noża.

Niewydolna oczyszczalnia

Oczyszczalnia w Szklarskiej Porębie istnieje od 2010 r. i już po powstaniu były z nią problemy. Zaprojektowana na przyjęcie dobowo 2 tys. m. sześć. ścieków nie wystarczała, by oczyścić nieczystości z dynamicznie rozwijającego się miasta, w którym przybywało pensjonatów, hoteli i apartamentowców.

Jest projekt, jest finansowanie

Opracowano plan modernizacji oczyszczalni, który przewidywał przyjęcie 4 tys. m sześć nieczystości na dobę. Miały powstać mieć dwa niezależne ciągi technologiczne, jako rozwiązanie dla nierównomierności spływu nieczystości charakterystycznej dla kurortu ( po sezonie jeden byłby wyłączony). Zmodernizowane urządzenia gwarantowały, że pod Szrenicą nareszcie w upalne dni rzeka Kamienna nie będzie cuchnąć jak ściek. Inwestycja ma kosztować ok. 22 mln zł, a finansowanie zapewnia jej kredyt w NFOŚiGW. Prace miały ruszyć w tym roku. Ale gminy Piechowice i Podgórzyn powiedziały „nie” i uniemożliwiły wzięcie pożyczki na modernizację oczyszczalni.  Ten brak zgody może mieć katastrofalne skutki.

Kurortowi grozi katastrofa ekologiczna

Lada chwila w Karkonosze przyjedzie tysiące turystów, bo rząd zapowiedział łagodzenie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Tego stara oczyszczalnia w Szklarskiej Porębie może nie wytrzymać. Jak ostrzegają władze spółki KSWiK, w najgorszej  sytuacji może dojść do niekontrolowanego zrzutu ścieków do rzeki Kamiennej.

Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf jest zdeterminowany, by inwestycja ruszyła. Jest zastopowanie ma nie tylko skutki doraźne, ale uniemożliwia rozwój miejscowości, bo burmistrz nie może wydawać warunków zabudowy inwestorom, jeśli nie zapewni im odbioru ścieków.

Kryzys w KSWiK

Kryzys w spółce Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji trwa już od wielu miesięcy. Pisaliśmy o tym niejeden raz. Wiadomo, że gminy Piechowice i Podgórzyn zamierzają opuścić spółkę, w której oprócz nich udziałowcami są Szklarska Poręba, Kowary i Mysłakowice. Dwie ostatnie gminy godzą się na inwestycję. Podgórzyn się wstrzymuje, Piechowice są przeciw. Burmistrz Piechowic zapowiedział, że w tym tygodniu przedstawi powody takiej decyzji.

Trzeba pilnie działać

By inwestycja ruszyła potrzeba zgody czterech z pięciu wspólników. Sytuacja jest więc patowa. Spółka KSWiK poinformowała o niej służby wojewody i marszałka. Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf zapowiada, że gotowy jest pójść do sądu, by uzyskać zgodę na rozpoczęcie inwestycji. Zapowiada także zawiadomienie prokuratora, bo przez nieugięte stanowisko samorządów z Piechowic i Podgórzyna, może dojśc do niekontrolowanego zrzutu ścieków wprost do rzeki.  Trzeba działać szybko.

Komentarze (28)

Rząd szuka szczepionek. Gdzieś przepadło 700 tys. dawek.
Druga Ukraina. Bantustan kulawego hitlera kałczyńskiego.

I tak, zacząłeś nowy dzień od narobienia pod siebie....

Gdzie zginęło 700 tysięcy szczepionek?
Ta różnica jest łatwa , ale i bolesna do wytłumaczenia.
Cześć przejęli ludzie maciarenki i baszombory termalnego, żeby wyłowić z nich mikrocipy Gatesa, a pozostałe gwizdnął epidiaskop, aby odzyskać dziecki nienarodzone.
W takich zadupiach wolskich to normalne, jak sześciometrowe krasnale stojące na placu w centrum Warszawy chronione przed zniewagą i Tytusowe schody do nikąd.

Nie ma co się dziwić. Dopóki ilości były takie, że p.Włodzio z magazynu mógł policzyć samochody na palcach a kartony na liczydłach, to jakoś szło. Jak palców zabrakło a liczydła zrobiły sie za wolne, to przestało iść. Do tego znalazło się paru szumowskopodobnych, co ze względu na trudna sytuację musieli ominąć przepisy i gdzies po drodze transport skręcił w inną stronę...
Z jakiego niby powodu ten plan narodowy miał zadziałać prawidłowo. Wszystkie inne fiknęły a ten miał działać. Tylko kradzieże tej władzy się udaja doskonale.

Stary, sprawdzony, bolszewicki scenariusz - Partia rzuca do kilku punktów luksusowe dobra. Lud stoi w gigantycznych kolejkach na zimnie i deszczu. Partyjni kacykowie rozparci w cieplutkich, wygodnych fotelach, przy szampanie, kawiorze i tym podobnych przekąskach (ewentualnie w jacuzzi podziwiając swój duży paluch prawej stopy) śledzą na ekranach zajmujących pół ściany upodlenie narodu kwicząc ze śmiechu. A 30% "sutenera" (jak mawia "prezydent") nieustająco chce na nich głosować i bardzo im ufa. Dla tego kraju oblepionego łajnem nie ma już ratunku. Jedyne wyjście to oddanie się w dzierżawę.

KAFTAN! koniecznie.
A redakcyjka gazetki toleruje wynurzenia wariata. I nie pozwala dać minusa na jego rzygowiny.

Osoby zaszczepione w namiotach dalej wiszą w systemie jako niezaszczepione. Nie można tego zmienić dzwoniąc na infolinię ani przez e-konto pacjenta.

Unordnung.

bo zostali zaszczepieni roztworem soli fizjologicznej

nj24 zablokujcie wreszcie tego psychola,bo moi znajomi(ja też) przestają Was czytać.

"Prawda was wyzwoli"

- dżej 3.14 2

Bolszewik jest podniecony na jakąkolwiek reakcję na jego wypo(mio)ciny. Wtedy więcej robi pod siebie a ta wilgoć potęguje jego podniecenie. Wtedy więcej więcej wydala itd. Efekt śnieżnej kuli...

Paulinom robi się mokro w majtkach, jak sobie wyobrażą, że hordy błogosławionych przez nich kiboli z maczetami i wojaków z kałaszami masakrują lewactwo, niepokorne kobiety, ideologię gorszą od bolszewicką i w ogóle każdego, kto nie głosuje na Plugastwo i Sk....syństwo lub nie daje na tacę.

"Gott mit Uns"

Oczyszczalnia już w chwili odbioru była wadliwa. Od 2010 nie przeszkadzało burmistrzom sokolinskiemu i grafowi wydać warunki zabudowy deweloperom na budowę drugiej Szklarskiej Poręby. Dzisiaj szklarska ma problem, Kamienna jest ściekiem. Dlaczego gminy które chcą opuścić kswik mają interesować się tym problemem? Dziwię się ze do tej pory służby sanitarne nie nakładają kar na gminę? Dlaczego kswik wyrażał zgodę na nowe apartamentowce wiedząc o tym, że nie działa oczyszczalnia?

Oczyszczalnia już w chwili odbioru była wadliwa. Od 2010 nie przeszkadzało burmistrzom sokolinskiemu i grafowi wydać warunki zabudowy deweloperom na budowę drugiej Szklarskiej Poręby. Dzisiaj szklarska ma problem, Kamienna jest ściekiem. Dlaczego gminy które chcą opuścić kswik mają interesować się tym problemem? Dziwię się ze do tej pory służby sanitarne nie nakładają kar na gminę? Dlaczego kswik wyrażał zgodę na nowe apartamentowce wiedząc o tym, że nie działa oczyszczalnia?

W radzie nadzorczej zasiadał i do dzisiaj chyba zasiada b. sekretarz Szklarskiej Poręby p. Feliks Rosik, pomimo źle działającej oczyszczalni kswik akceptował nowe przyłącza. Rodzi się pytanie po co w radach nadzorczych zasiadają przedstawiciele gmin skoro nie działają w ich interesie? Dlaczego burmistrz Graf akceptuje taka sytuację?

W radzie nadzorczej zasiadał i do dzisiaj chyba zasiada b. sekretarz Szklarskiej Poręby p. Feliks Rosik, pomimo źle działającej oczyszczalni kswik akceptował nowe przyłącza. Rodzi się pytanie po co w radach nadzorczych zasiadają przedstawiciele gmin skoro nie działają w ich interesie? Dlaczego burmistrz Graf akceptuje taka sytuację?

Rząd zużył w majówkę szczepionki Johnsona. Teraz zabrakło ich dla tych, którzy zapisali się na nie wcześniej.Kraj z łajna.

Ozwał się "człowiek z ekskrementów" vel bolszewik.czekista

Wiency i wiency turystów w Szklarskiej i Karpaczu.
A będzie tak jak z oczyszczalnią "czajka" Czaskowskiego. Będziem jak "stolyca"[za.srane rzeki].

Po co spółka chce brać kredyty jak niedawno była decyzja że będzie rozwiązana? Czy wszystkie gminy mają spłacać długi za oczyszczalnie w Szklarskiej?

Spółka nie chce być rowiązana, po prostu ze spółki chcą wyjść dwaj lub trzej udziałowcy - pokłosie braku inwestycji od początku zawiązania spółki.
Pozostali w spółce udziałowcy mogą chcieć brać kredyty zanim spółka będzie pomniejszona, wtedy część pożyczki np. na budowę nowej oczyszczali w równym stopniu będzie dotyczyła osób które chcą opuścić spółkę.

Tak Panie Graf. Więcej decyzji pod zabudowę bo się miasto POwinno rozwijać. Tylko już teraz w okresie wakacji nie ma jak przejść ani jak przejechać miastem, nie wspomnę o zniszczeniu naprawdę zacisznych i uroczych miejsc w Szklarskiej Porębie. Nie konsultuje Pan niczego z mieszkańcami tylko wyprzedaje grunty i podpisuje decyzje pod zabudowę bo liczy się zysk, bo taką ma Pan mentalność jak większość pańskich partyjnych kolegów. Nie liczy się dobro ogółu i dbałość o zachowanie jak największej ilości miejsc gdzie można uciec od zgiełku smrodu i betonu, co jest niewątpliwym walorem miejscowości wypoczynkowych tylko liczy się kasa. Teraz jeszcze do tego wszystkiego przypomina o sobie odwieczny problem oczyszczalni ścieków. No cóż niech gówna zalewają kamienną, a Pan zamiast szukać wyjścia z tej patowej sytuacji niech dalej myśli ile to jeszcze decyzji pod zabudowę podpisać.

No, przecież pisałem...

Dobrze by było aby burmistrz Graf poinformował mieszkańców i podmioty gospodarcze o cenie m3 wody i ścieków przed zaciągnięciem kredytu na kolejną oczyszczalnie ścieków.Przed nami kolejny w pełni smierdzaca sezon bo covid ustępuje.warto też zastanowić się nad zmianą nazwy cyklicznej imprezy Pod Ponurą Małpa na Pod Smierdzaca Małpa.

skoro najpierw daja pozwolenia na buowy hoteli a pote martwia sie o scieki to czemu sie dziwić

Myślę że w tej kwesti burmistrzowi może radą służyć Rafał usterka z Warszawy,ma doświadczenie w zrzutach ścieków do rzeki!

Przecież można tak jak w Sosnówce. Ścieki w nadmiarze i po cichu do zbiornika. Ale za to teraz woda w kranach w Jeleniej Górze śmierdzi kanalizacją. No niestety - coś za coś. Musimy cierpieć dla bogatych z Krakowa, Warszawy, Poznania itd. żeby mogli zbijać kasę na hotelach. Oczywiście za zgoda naszych gospodarzy.

Bo w Szklarskiej Porębie nie liczy się dobro i głos mieszkańców, tylko interesy deweloperów i "inwestorów". Tak było za Sokolińskiego i tak jest teraz kiedy burmistrzem jest Graf. Wystarczy aby byle menda pokazała walizkę z pieniędzmi i już burmistrza ogarnia maligna i podpisuje decyzje jak leci. Kiedyś obaj panowie powinni odpowiedzieć za zagładę piękna i klimatu tego miasta

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.