Lwowskie knajpy – w Jeleniej Górze

Lwowskie knajpy – w Jeleniej Górze

W Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze  21 czerwca odbył się wernisaż wystawy poświęconej kawiarniom i restauracjom przedwojennego Lwowa. Wystawę zorganizował m.in. jeleniogórski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Członkowie towarzystwa – Jan Dach i Henryk Mitraszewski – opowiedzieli o gastronomicznych przybytkach przedwojennego Lwowa, w szczególności zwracając uwagę na legendarną „Kawiarnię Szkocką”, gdzie przed wojną spotykali się wybitni lwowscy matematycy – Hugo Steinhaus, Stefan Banach, Stanisław Ulam i na kamiennych blatach kawiarnianych stolików przeprowadzali skomplikowane dowody matematyczne. Aby płody ich umysłów nie zaginęły, władze Uniwersytetu Lwowskiego poleciły asystentom dokładnie kopiować zapiski na blatach przed umyciem stolików. Problem został rozwiązany, gdy żona Stefana Banacha zakupiła matematykom gruby brulion – tak powstała słynna „Księga Szkocka”, której reprinty można kupić we współczesnej „Kawiarni Szkockiej” we Lwowie.
Prelegenci zawiedli uczestników wernisażu, wśród których był wiceprezydent Jeleniej Góry Janusz Łyczko, do innych, sławnych przed ponad 80 laty knajpek – kawiarni Zalewskiego, słynącej ze znakomitych wyrobów cukierniczych (codziennie posyłano ze Lwowa do Warszawy samolot z ciastkami od Zalewskiego), „pokojów śniadańkowych” u Tyliczkowej, sławnej restauracji „George” przy hotelu o tej samej nazwie czy lwowskiej arcyknajpy „Atlas”, do której szedł każdy, kto znalazł się w przedwojennym Lwowie.
Na filmie zaprezentowanym przez Henryka Mitraszewskiego można było zobaczyć współczesne przybytki gastronomiczne Lwowa, m.in. restaurację „Baczewski” słynącą z wódek i likierów (marka powstała w 1782 r.).
Wnętrza lwowskich knajp w obiektywie przedwojennych fotografów można oglądać w sali wystawienniczej Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze-Cieplicach.

LWOWSKIE KNAJPY, 21.06.2020 002 (640x428).jpg
LWOWSKIE KNAJPY, 21.06.2020 004 (640x428).jpg
LWOWSKIE KNAJPY, 21.06.2020 005 (640x428).jpg
LWOWSKIE KNAJPY, 21.06.2020 008 (428x640).jpg
LWOWSKIE KNAJPY, 21.06.2020 010 (640x428).jpg
LWOWSKIE KNAJPY, 21.06.2020 013 (640x428).jpg
LWOWSKIE KNAJPY, 21.06.2020 024 (640x428).jpg
LWOWSKIE KNAJPY, 21.06.2020 025 (640x428).jpg

Komentarze (10)

Taż ni ma jak Lwów... Ta joj!

/wiadomosci.onet.pl/kraj/ministerstwo-zdrowia-apeluje-do-wlascicieli-sklepow-ws-maseczek/1qrlgbl

Czas na opamiętanie..

"Prelegenci zawiedli uczestników wernisażu, wśród których był wiceprezydent Jeleniej Góry Janusz Łyczko, do innych, sławnych przed ponad 80 laty knajpek.. ".

A może w Muzeum Przyrodniczym o ukraińskiej przyrodzie, a nie o knajpach? A gdzie zchowanie odległości?

Wzięli przykład z uroczystości w 10. rocznicę katastrofy w Smoleńsku tudzież wieców przedwyborczych kandydata Dudy. Tamtym wolno a innym nie? "Wszystkie zwierzęta są równe, lecz świnie są równiejsze?" (jest to parafraza cytatu z "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella, więc proszę się nie obrażać o świnie, jeśli ktoś już się zaperzył...)

Moze troche odpocznij od politykowania!!!tu jest duzo ludzi co przybyli za Lwowa i mlode pokolenie chce cos wiedziec o Lwowie!!!i Orwella zostaw w spokoju!

Ale Ty, Polu20, nie możesz odpoczywać od nauki. Jeśli nie wiesz, co łączy Orwella z Ukrainą, obejrzyj "Obywatela Jonesa" Agnieszki Holland. Bardzo pouczający film, zwłaszcza dla tak ubogich w wiedzę, jak Ty.

"Władza zużywa. Władza, która jest słabo kontrolowana, zużywa bardzo ".

"Władza absolutna demoralizuje absolutnie"

- mały kulawy führer narodowy socjalista PiS.bolszewik Kaczyński

SBeku, nie kwicz....

Masz szczęście że nie jest prawdziwym Bolszewikiem, bo już byś żył w lagierach.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.