Miejskie „nie” dla 50-metrowego masztu

Miejskie „nie” dla 50-metrowego masztu

Jelenia Góra zapowiada sprzeciw wobec planów budowy 52-metrowego masztu stacji bazowej sieci telekomunikacyjnej 5 G w bezpośrednim zapleczu starego miasta. Możliwości przeciwdziałania takiej inwestycji magistrat ma jednak ograniczone.

52-metrowy maszt chce wybudować firma zewnętrzna na rzecz jednej z głównych operatorów telefonii komórkowej. Konstrukcja, której wysokość odpowiada wysokości wieży bazyliki św. Erazma i Pankracego ma stanąć w okolicach ul. 1 Maja i dworca kolejowego (nie podano nam dokładnej lokalizacji), na działce, która nie jest własnością miasta. Jak informuje UM Wojewódzki Dolnośląski Konserwator Zabytków w decyzji z 13 kwietnia nie sprzeciwił się tej inwestycji.
Głos w tej sprawie zabrał prezydent Jerzy Łużniak. Przyznał, że nowoczesna telefonia jest dużą wartością, ale infrastruktura sieci powinna mieć odpowiednią lokalizację.
- Nie zgadzam się na budowę obiektu w tym miejscu, bowiem będzie on wyjątkowo rażący w sylwecie całego centrum Jeleniej Góry, a w panoramie Starówki będzie stanowił niedopuszczalny akcent. Nie wyobrażam sobie, że mieszkańcy Jeleniej Góry będą mieli przed oczyma tuż przy wieży kościoła św. Erazma i Pankracego drugą budowlę, dokładnie tak samo wysoką, jak wieża. Pozostaje poza wyobrażeniem skala takich budów i brak wrażliwości inwestorów na to, że dewastują one obraz historycznych miast. Inna sprawa, że jest to możliwe w świetle prawa, zmienionego przez Sejm w roku 2017. Nowelizacja ustaw, przeprowadzona przez PiS w zasadzie pozwala na budowę wszystkiego i wszędzie. Urządzenia tego typu zamontowano także na wieży zamku Chojnik – też w zgodzie z prawem uchwalonym przez dominującą obecnie w Sejmie partię, która deklaruje pozornie dbałość o tożsamość narodową, równocześnie wdrażając przepisy, które historyczny majątek narodowy mają dokładnie za nic – powiedział Jerzy Łużniak, deklarując też, że gdyby inwestor zwrócił się z prośbą o pomoc we wskazaniu lokalizacji, która nie będzie uciążliwością dla mieszkańców i dla miasta, chętnie by wskazał takie miejsca.
W urzędzie zadeklarowano, że samorząd podejmie wszelkie, możliwe formalne kroki aby nie dopuścić do oszpecenia zabytkowego centrum miasta.
Te możliwości mogą być jednak mocno ograniczone, bo w jednej z tarcz antycovidowych wprowadzono ułatwienia przy budowie przenośnych stacji bazowych, gdy inwestorem jest przedsiębiorca telekomunikacyjny. Takie inwestycje zwolniono z wymogu posiadania pozwolenia na budowę oraz znacznie złagodzono rygory przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko oraz ograniczenia związane z wpisem danego obiektu do rejestru zabytków. Organ administracji architektoniczno-budowlanej może się sprzeciwić przedsięwzięciu tylko, gdy wykonanie robót budowlanych lub obiektu objętego zgłoszeniem może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia.
Wprawdzie te ułatwienia dotyczą wyłącznie „przenośnych, wolnostojących masztów antenowych”, ale zdefiniowano je, jako „wszystkie konstrukcje metalowe bądź kompozytowe, samodzielne bądź w połączeniu z przyczepą, rusztem, kontenerem technicznym, lub szafami telekomunikacyjnymi, posadowione na gruncie, wraz z odciągami, balastami i innymi elementami konstrukcji, instalacją radiokomunikacyjną i infrastrukturą zasilającą, przeznaczone do wielokrotnego montażu i demontażu bez utraty wartości technicznej”, a więc de facto mogą oznaczać także maszty tego typu.
W Jeleniej Górze kilka podobnych instalacji, także zgodnie z obecnymi przepisami i za zgodą Konserwatora Zabytków już się pojawiło, m.in. maszt na secesyjnych kamienicach w rejonie ulicy Wyczółkowskiego.
Z przyczyn organizacyjnych nie udało się uzyskać komentarza WDKZ w tej sprawie. Zostanie przedstawiony w poniedziałek, 26 kwietnia.
 

Komentarze (28)

Na 100% zgodzą się na umieszczenie w wieży kościoła.

Łużniak zapowiada, że - nie zgadza się na budowę urządzenia nadawczego, który w kształcie patola będzie sterczał w bezpośrednim zapleczu starego miasta. Na dodatek inwestor wykazał się wyjątkową bezczelnością projektując urządzenie którego wielkość będzie dorównywała, a może jeszcze gorzej – przekraczała wysokość wieży bazyliki św. Erazma i Pankracego, co byłoby już jawnym świętokradztwem. Ale mam dla Pana Prezydenta zupełnie za darmo pomysł na rozwiązanie problemu. Wystarczy zażądać od inwestora, aby urządzenie nadawcze miało formę krzyża, a wtedy nikt nie ośmieli się na jakiekolwiek obiekcje w stosunku do kontrowersyjnego obiektu. Nadto jeśli lokalizacja występuje blisko bazyliki można zażądać zamontowania dzwonów, przez co planowanemu obiektowi nada się większej, uniwersalnej funkcjonalności. Takie rozwiązanie zapewne przyniosłoby też miastu rozgłos i chwałę. Co najmniej na poziomie twierdzenia o debilności Dudy.

Ni chjua! W środku kościoła, na ambonie i zwiększyć powera do 50G.

Na 100% zgodzą się na umieszczenie w wieży kościoła.

Przecież na wieży kościoła już jest. Przyjrzyj się uważnie a zobaczysz nadajniki. Mówię o pankracku.

A na szczycie w dniu kaczyńskiej miesiączki mróz powiesi narodową flagę.

Telefonia komórkowa, jak sama nazwa sugeruje, polega na wielu MAŁEJ mocy nadajnikach (BTS-ach), rozmieszczonych w "komórkach" na wzór plastra miodu (głównie w miastach, przy dużej zabudowie). Budowa wysokiego masztu w centrum miasta, to ewidentna "oszczędność" na kosztach sprzętowych (jeden BTS i daleki zasięg) kosztem zwiększenia mocy nadajników i natężenia promieniowania! Takie "coś" robi się poza miastami, na terenach słabo zamieszkanych by uzyskać szeroki zasięg, w miarę tanim kosztem...Nie podano jaka to firma telekomunikacyjne chce postawić ten maszt, ale chyba się domyślam, która ma "węża w kieszeni"!

Pić na wodę z tym luzniakowym sprzeciwem.Warto zwrócić uwagę co budzi jego niepokój. Nie szkodliwość i troska o zdrowie a to ze bedzie brzydki widok.Nieladna zklucona masztem panorama.PO w czystej postaci

Przyjdź. Chętnie pomogę.

Pić na wodę z tym luzniakowym sprzeciwem.Warto zwrócić uwagę co budzi jego niepokój. Nie szkodliwość i troska o zdrowie a to ze bedzie brzydki widok.Nieladna zklucona masztem panorama.PO w czystej postaci

Jakby napisał że ma obawy o zdrowie obywateli w sąsiedztwie masztu to byś marudził że ma w dudzie "historyczność miasta". A jakby napisał obydwa to byś marudził że nie pozwala infrastrukturze w mieście się rozwijać. Tak źle i tak niedobrze.
Krytykujecie platformersów że nic im się w działaniach PiS nie podoba nieważne czy pomysł był dobry, zły czy neutralny i sprzeciwiają się byle się tylko sprzeciwiać, a sami robicie dokładnie to samo. No ale hipokryzja jest wręcz wpisana w działalność partii rządzącej od samego początku.

Po_trzask.... chcialem te wypociny przeczytać co naPiSałeś ale się zesra....łem

Tylko tyle potrafisz, pisowy wklejaczu.

Narodowy idiot@ dwukrotnie certyfikowany patol ogiczny osz ust i notoryczny kł@mc@ krzyworyj Moravitzky na Dolnym Śląsku.

Szpital w Bolesławcu w czasie wizyty premiera był chroniony jak twierdza.

Obstawiono go radiowozami - po kilka z każdej strony. Molicjanci w mundurach i w cywilu stali na wjazdach i pilnowali bram.

Pod szpital od strony ul. Zwycięstwa nie można było podejść. Republika bananowa kulawego hitlera kałczyńskiego.

Na spotkanie z krzyworyjem dwukrotnie certyfikowanym oszustem i kłamcą Moravitzkim nie zostały wpuszczone krajowe ani lokalne media.

Weszło tylko łże media TVP. Krzyworyj przyjechał do szpitala razem z Marzeną Machałek. Machałek załamana babo! Gdzie jest wrak? Dlaczego kłamałaś wmawiając zamach smoleński?

Gdzie dworzec, a gdzie kościół? Te obiekty są odległe o 2 kilometry, a obydwa leżą przy 1 maja. Skoro ma być niedaleko dworca, to na pewno nie obok kościoła. Niedaleko dworca jest maszt radiowy energetyki (koło Żeroma) i jakoś nie ma protestów i apeli o jego likwidację.

Maszt energetyki powstał za komuny, a wtedy nikt nikogo się nie pytał, o jakąkolwiek zgodę i na szczęście jest, by można było teraz bez przeszkód zarządzać serwisem w terenie! Teraz takiego by nie postawili - bo nie starczyło by dla TVPiS!!!

Przecież energetyka komunikuje się ze sobą przez telefony komórkowe. Radio już dawno poszło w odstawkę.

...i tu Cię mam! Steruje się zdalnie radiowo, rozdzielnicami w terenie, a pogadać sobie można - faktycznie przez komórki...

Zjednoczona Próchnica. Słychać gnicie. Znakomicie!

OFE
PiS nie ma większości, aby przegłosować skok na kasę OFE.

partia Pazernych i Skorumpowanych narodowych bolszewików nie ma większości!!!!

wreszcie się to stało.

nienawidzę zerra Ziobry, ale za to postuluję złagodzenie przyszłego wyroku.

zamiast stryczka proponuję dożywotnie ciężkie roboty.

Zerro Ziobro rozpiernicza Złajdaczoną Prawicę, tak jak kartoflane Kaczory rozpierdzielały AWS, po czym powstał PiS.

Wygląda na to, że Brutus-zerro szykuje się, by zajść obejszczanego najszczalnika z Żoliborza od tyłu.

skur..ństwo... dlaczego nie ma informacji o numerze działki i pazernym właścicielu, który chce postawić tego kloca w centrum miasta?

PiS zrobił takie prawo, że to firma sprzedająca nadajniki decyduje sama gdzie chce postawić nadajnik. Nawet był taki przypadek, że wjechali gościowi na ogród rozwalając spychaczem ogrodzenie bo nie chciał się zgodzić.

Bidny ten Łużniak, co by nie zrobił to go w łeb.

Polak cieszy się, że filmiki będą się szybciej ładowały. Co ci po tym tu kur... jak za ok 6 lat będziesz zdychał na raka.

Prezydent Jeleniej Góry to właściwie każdą nieudaną sprawę potrafi przypisać komuś innemu niż on. Jeszcze nigdy nie przyznał sie do odpowiedzialności za nic. Wszystko złe, co dzieje się w Jeleniej Górze jest wg niego winą Pisu. To jest tzw. fixum dyrdum, mozna sie z tego wyleczyć!

Zamiast wypisywać głupoty i snuć teorie spiskowe, przejedźcie sie jeden z drugim ul. Krakowską (za dworcem PKP). Miejsce, w którym stawiany jest maszt, znajdziecie łatwo, bo jest to teren totalnie zapuszczony, łąki, bagna oraz zaplecze hurtowni z ul. W. Pola. Co do masztu, ktoś z mieszkańców Osiedla Europejskiego ma chyba znajomosci w Ratuszu, skoro zrobiono wokół tego taki szum.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.