Można iść na spacer po zaporze na rzece Witka

Fot. PGE GiEK S.A.

Odbudowana zapora wodna na rzece Witka, należąca do Elektrowni Turów ze spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, została udostępniona dla ruchu pieszego.

Obiekt będzie dostępny do 3 listopada codziennie od 8.00 do 20.00. W czasie wakacji PGE GiEK planuje wydłużenie tego czasu do 21. 30.

Osoby, które chcą skorzystać ze spacerów po zaporze, muszą pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, wprowadzonych przez administrację rządową w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- Zdecydowaliśmy się otworzyć zaporę na rzece Witka dla pieszych, aby zachęcić mieszkańców do bezpiecznej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W czasie trwającej epidemii podróże są ograniczone, Polacy szukają ciekawych form spędzenia wolnego czasu na terenie kraju. Spacery po koronie zapory są świetną alternatywą, oczywiście z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności – mówi Wioletta Czemiel – Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Konstrukcja o długości prawie 263 metrów stanie się miejscem spacerów i rekreacji dla wszystkich chętnych. W przyszłości w pobliżu zapory mają też powstać ścieżki rowerowe.

Zaporę odbudowano po powodzi z 2010 roku, by zwiększyć stabilność dostawwody technologicznej do Elektrowni Turów, a tym samym produkcji i dostaw energii elektrycznej.Nowa zapora ma betonową konstrukcję wyposażoną w dodatkowe, samoczynne urządzenie upustowe w postaci przelewu labiryntowego oraz w przepławkę dla ryb.Odbudowany obiekt jest w stanie przepuścić znacznie większe ilości wody, niż poprzednia konstrukcja zapory.

Komentarze (1)

Kiedyś po starej zaporze można było samochodem przejechać.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.