Najazd turystów na Polanę Jakuszycką

Fot. FB Stacja Turystyczna Orle

Popularne miejsce przeżywa prawdziwe oblężenie. W miniony weekend z trudem na trasach wymijali się piesi, biegacze na nartach i rodzice z dziećmi na saneczkach. Samochody przyjezdnych stały daleko przed polaną, bo na parkingach nie było ani jednego miejsca. Dzisiaj (6 stycznia) i w kolejnych dniach będzie jeszcze tłoczniej, bowiem piękna zima przyciągnie  ludzi. Chodzi teraz o to, by namówić ich do spacerów mniej uczęszczanymi trasami, a saneczkarzy skierować na bezpieczne i wygodne stoki.

Akcję popularyzującą takie miejsca rozpoczęło właśnie Stowarzyszenie Bieg Piastów.

Puste leśne drogi

- Większość turystów spaceruje utartymi szlakami, nie wiedząc, że tuż obok są puste, wygodne i bezpieczne trasy, wiodące drogami leśnymi.  Na nich jest cicho i przepięknie - zachwala Leszek Kosiorowski ze Stowarzyszenia Bieg Piastów.

Każde miejsce odwiedził osobiście i teraz popularyzuje je na FB Biegu Piastów. Warto zapoznać się z tymi propozycjami, by uniknąć spacerów w tłumie i wśród biegaczy narciarskich czy saneczkarzy.

Konflikty między narciarzami a pieszymi

Zgranie ich wspólnego wypoczynku jest bardzo trudne. Trasy biegowe nie są bowiem zamknięte, a ponieważ są wyratrakowane, piesi chętnie nimi spacerują. W ubiegłych latach często dochodziło do awantur między narciarzami a pieszymi.

Biegaczy będzie przybywać wraz z coraz grubszą pokrywą śniegu i kolejnymi, przygotowanymi dla nich trasami. Na razie wyratrakowano 10 km, a docelowo ma  być gotowych 80 km.

By uniknąć konfliktowych sytuacji, na Polanie Jakuszyckiej stanęły tablice z prośbą do pieszych, by nie wchodzili na trasy dla biegaczy. - Bardzo prosimy o szacunek dla naszej pracy oraz pasji biegaczy i spacerowiczów na nartach - prosi Bieg Piastów.

Tu spaceruj i zjeżdżaj na sankach

  - Nie musimy wytyczać tras dla pieszych, bo one istnieją od dawna, tylko niemal nikt po nich nie chodzi. My je wskażemy i będziemy promować – mówi Leszek Kosirowski.

Pieszym polecają:

- drogę na Orle - za budową w prawo,

- na Kocierz - droga z ostatniego parkingu w Jakuszycach po polskiej stronie, z lewej strony szosy,

- Świńskie Dziury - ostatnia droga w prawo po polskiej stronie,

- Owcze Skały - zielony szlak PTTK za leśniczówką (uwaga: parking przy leśniczówce wyłącznie dla klientów wypożyczalni. „Prosimy o uszanowanie tego, w ten sposób pomożecie jakuszyckiej rodzinie, która prowadzi leśniczówkę, przetrwać ten bardzo ciężki dla niej okres, gdy nie może zarabiać na noclegach”- apeluje Stowarzyszenie Bieg Piastów.

Dla rodzin z dziećmi na sankach najlepsze będą dwa kapitalne stoki przy drodze z centrum Szklarskiej Poręby do Jakuszyc: Wiciarka i Babiniec. Wiciarka jest po prawej stronie szosy, a Babiniec po lewej. Zatoczki parkingowe są darmowe przy obu stokach. Nie ma tam wyciągów, ani żadnych narciarzy. Cała przestrzeń dla saneczkarzy. Wiciarka, stok dla rodzin z dziećmi na sankach i jabłuszkach, dość zapomniany, odkąd zdemontowano wyciągi narciarskie, dostał w ubiegłym sezonie drugie życie i teraz także był oblegany.

Przyjadą tłumy

Te wskazówki cenne będą zwłaszcza teraz, gdy trwają ferie zimowe, a stoki narciarskie są zamknięte. Można więc spodziewać się, że na Polanę Jakuszycką zjadą tłumy.

- Oznakowany jest jedynie szlak PTTK, na Świńskich Dziurach i Kocierzy nie ma nic, ale opiszemy je, pokażemy na zdjęciach, porobimy mapki... To nam wolno zrobić, w tym wypadku ustawa o lasach działa na naszą korzyść – wyjaśnia Leszek Kosiorowski. „Pomysł super, ale uważam, że również takie czytelne tablice informacyjne powinny być dla spacerowiczów, aby już w drodze do głównego parkingu w Jakuszycach wiedzieli którędy mogą wędrować czy gdzie zjeżdżać z dziećmi na saneczkach”- komentują turyści na FB.

Komentarze (75)

Dobrze by było rozdzielić ruch pieszy i narciarski. Obie te grupy z przyjemnością korzystałyby z osobnych ścieżek.

A pociągi do Jakuszyc nadal zawieszone. Marszałek i Koleje Dziadowskie do tej pory nie zauważyli, że jest zima i ferie zimowe. KD nadaje się tylko do zaorania.

Bo Wsiocław to stan umysłu. Ale uwaga! We wsiocławiu podobno też spadł śnieg! Może w końcu do tych pustych łbów z KD i UMWD dotrze, że w górach też sypnęło i narciarze i turyści nie mają jak się dostać w góry.

jak się nie ma miedzi, to się w domu siedzi

Ty matοle całymi dniami siedzisz w domu przed kompem i zaśmiecasz portale antylwóweckim hejtem ze 100 nicków. Nie wszyscy są takimi czubkami jak ty.

no i prawidłowo, bo lwufek to gunwo

Widzę że masz wsiocławski trollu jakąś traumę z gwałtem w szkole, prawie mi cię żal idioto. Śmierdzi ci gównem bo masz ciągle ryj otwarty. Poproś starego żeby po wyjęciu fіuta z twego tyłka mył go zanim ci zapakuje w japę. To rozwiąże problem.

tylko patrzeć jak rządzące szury z pisu zabronią biegówek, sanek, skibobów, jabłuszek, zjazdów na dętkach, oponach, foliowych i jutowych workach wypełnionych sianem...

Więcej takich tytułów, a na pewno tak będzie.

Uwazaj bo tobie zabronią wpisywać takie bzdury.W Wietnamie juz bys byl skazany. Szanuj to co masz.

Przecież to słynny troll z Wsiocławia, któremu pasażerowie wsadzili wodbуt rurę w pociągu do Lwówka za chаmstwo i do dzisiaj leczy traumę w internecie.

cyka blyat

Już teraz śmiегdzi kupą z twoich gaci, wsiocławski smгоdzie.

Nic dziwnego, że stan torowisk we Wrocławiu jest jaki jest, skoro miejscowi kradną szyny, kable, zwrotnice. Później pełno tego złomu na szaberplacu na dworcu Wsiebodzkim. Polecam wpisać w Google np. "Prezenty na święta? Żeby je zdobyć złodziej kradł kable trakcji tramwajowej". Jacy mieszkańcy takie miasto. Ho.łota zza Buga wciąż uważa, że najlepsze miejsce torowisk tramwajowych jest w punkcie złomu.

Jakuszyce zastawione sa samochodami z powody braku pociągów (i braku jakiejkolwiek komunikacji zastępczej)

Dokładnie. Marszałek i Koleje Dolnośląskie znowu się popisali. Wyremontowano linię kolejową za grubą kasę a ludzie nadal muszą jeździć samochodami, bo KD puszczają sobie pociągi jak chcą. Wyj.bać KD z naszego regionu a zatrudnić Koleje Czeskie i dopiero wtedy będzie normalność.

Ludzie, czasy komuny i transportu zbiorowego JUŻ NIE WRÓCĄ. Wbijcie to sobie do głowy. Kto normalny, mając auto, wsiądzie do pociągu czy busa i będzie wąchał smród obcych sobie ludzi??? I kto będzie pędził na czas na stację, łomotał się po wagonach z bagażami, martwił sie o powrót, czy zdąży na czas? Auto daje niezależność- podróżujesz z kim chcesz i lubisz, zabierasz ze sobą co uważasz, nie jesteś uwiązany czasowo do wyruszenia i powrotu, a mało tego- swoją kasą: na parkingi, obiady, atrakcje- wspierasz miejscowych. Witamy w XXI wieku

Linię do Lwówka de facto zniszczyły władze województwa i Kolei Dolnośląskich (gdy Rachwalski był prezesem), które nie remontując jej doprowadziły ją do ruiny. Jeszcze 2 lata temu do Lwówka jeździły pociągi. Obecnie koszt remontu tej linii to jakieś 40-50 milionów, za kilka lat jak infrastruktura popadnie w ruinę będzie to 100 albo 200 milionów. Władze województwa pieniądze mają, bo właśnie olbrzymia kasa (blisko pół miliarda zł) idzie na zupełnie niepotrzebną linię do Sobótki przez same wioski, gdzie pociągów nie widziano od 30 lat. Za 10-krotnie mniejszą kwotę można by wyremontować wspomnianą linię do Lwówka uważaną zgodnie przez miłośników kolei za najpiękniejsza w Polsce. Tymczasem marszałek myśli pewnie czekać kolejne 30 lat aż i tu koszt remontu będzie wynosił nie 40 tylko 400 milionów. To się nadaje do prokuratury z paragrafu celowe niszczenie mienia publicznego. Teraz to samo robią z linią do Jakuszyc.

Podążajmy tam wszyscy, tam jest fantastycznie.

Prosimy o oświadczenie w przedmiotowej sprawie Zdzicha - etatowego trolla z Urzędu Marszałkowskiego (w sprawie durnego pomysłu zawieszenia przez Koleje Dolnośląskie pociągów do Jakuszyc na ferie świąteczne). W miarę możliwości bez wyzwisk, wulgaryzmów i bluzgów na Lwówek. :-DD

PS. ferie zimowe miało być.

Ludzie, czasy komuny i transportu zbiorowego JUŻ NIE WRÓCĄ. Wbijcie to sobie do głowy. Kto normalny, mając auto, wsiądzie do pociągu czy busa? Witamy w roku 2021, zamów sobie ubera albo opłać parking, daj zarobić miejscowym

Linię do Lwówka de facto zniszczyły władze województwa i Kolei Dolnośląskich (gdy Rachwalski był prezesem), które nie remontując jej doprowadziły ją do ruiny. Jeszcze 2 lata temu do Lwówka jeździły pociągi. Obecnie koszt remontu tej linii to jakieś 40-50 milionów, za kilka lat jak infrastruktura popadnie w ruinę będzie to 100 albo 200 milionów. Władze województwa pieniądze mają, bo właśnie olbrzymia kasa (blisko pół miliarda zł) idzie na zupełnie niepotrzebną linię do Sobótki przez same wioski, gdzie pociągów nie widziano od 30 lat. Za 10-krotnie mniejszą kwotę można by wyremontować wspomnianą linię do Lwówka uważaną zgodnie przez miłośników kolei za najpiękniejsza w Polsce. Tymczasem marszałek myśli pewnie czekać kolejne 30 lat aż i tu koszt remontu będzie wynosił nie 40 tylko 400 milionów. To się nadaje do prokuratury z paragrafu celowe niszczenie mienia publicznego.

do Sobótki to już raczej nie będzie linii , jest kompletnie zdemolowana przez miejscowych. Nadziei nie ma - nasi lokalni mieszkańcy w temacie kolei mają prosty plan działania , najpierw demolka a później rewitalizacja. Na samym końcu znowu kradzież i rozbiórka. Za nieboszczki II Rzeczypospolitej tak było za Bugiem i tak też pozostało u zabużańskich wsiurów we Wrocławiu i okolicach.

Wiele aut zaparkowanych na zakazach, bo za darmo ? dlaczego nikt tego nie pilnuje ?

Pretensje kieruj do Kolei Dolnośląskich i Urzędu Marszałkowskiego, że zawiesili wszystkie pociągi i nie ma jak inaczej dojechać na Polanę niż własnym autem. Gdyby pociągi były to tyle samochodów w Jakuszycach by nie było.

Mają durnie rzondowe ferie w jednym terminie.

I dobrze że mają, a ty sam jesteś dureń skoro nie rozumiesz, dlaczego.

Dureń to cię robił śmieciu.

Śmieciami to jest cała twoja zawszona rodzina. Do gazu was wszystkich cym.bałów!

Śmieć cię robił cieniasie.

Zdechnij już w końcu, wyrzygu cuchnący łajnem.

Śmieciu, jesteś nikim.

Mam nadzieję, że twoja matka zdechnie w męczarniach, twojego starego zaјеbie jakiś przydrożny żul, a ciebie kiedyś ktoś znajdzie i zostanie tylko mokra plama przy krawężniku.

Jesteś g**** jak cała twoja żałosna rodzina idiotów. Nadzieję możesz mieć, pozwalam przyg****e.

Jesteś zasреrmionym kogucim рrąciem, jedz rodzyny z сiрy transwestyty сhamski sznurku z muszli klozеtowej, tak cię kopnę w twoją rozrytą duрę ze ci gówno kręgosłup połamie i tyle zostanie z największej сioty

Twój niemiecki pan poluzował ci smycz psi synu, ale co taki idiota jak ty może innego robić, nic tylko służyć i tam ma być odpadzie.

Takie pomyje jak ty są potrzebne- jedni cię biją, inni gwałcą a jeszcze innym ty robisz dobrze. Dobrze, że się z tym pogodziłeś bo na bank nic nie zmienisz. I możesz tu dalej pisać swoje gorzkie żale ale pamiętaj- człowiek ze wsi wyjdzie, wieś z człowieka nigdy.

Żałosny worku na spermę, życie i tak już cię pokarało matką k***ą i ojcem ciotą. Więc popłacz sobie dalej spocona parówo do lania.

Jesteś chory. Szukaj dobrego psychiatry, albo lepiej przyjdź. Uśpię....

Chcesz zobaczyć kosmitę? To spójrz w lustro. Jak ci się nudzi to idź się pobaw kutаsem swojej matki! Podaj swój adres, a zrobię ci lewatywę na stojąco, ty tępy góԝnоjadzie.

Jestem tylko tchórzliwym workiem na spermę jak by co.

Ja natomiast właśnie wróciłem od lekarza- mam raka odbytu! Podobno przez prezerwatywy, które moi klienci zostawiali mi w tyłku zamiast wyrzucić. Moja wina bo naćpany nie zwracałem na to uwagi. O kile i ropiejących wrzodach na gębie nie wspominam, da się z tym żyć na dworcu. Jestem zerem i penerem, tanim pojemnikiem na kał!

Nie, nie, ty masz raka mózgu...

A tobie w szkole zrobili z doopy jesień średniowiecza, ty owsinogi niedopałku krematoryjny.

Paweł kukurowski śmieciem jesteś byłeś i będziesz hehehehe.
Co się robi ze śmieciami chyba wiesz jak nie to się dowiesz.

Pisiorlewy takich jak ty powinno się gazować, łącznie z twoją debilną matką, niedorozwiniętym ojcem i całą popapraną rodzinką.

Ale masz mordę głupawą upławie z krocza kotki hehe mam ubaw z ciebie przyg****e,że zaglądasz tu co chwilę. Pamiętaj cipku,że wiem kim jesteś.

Widzę że masz trollu jakąś traumę z gwałtem w szkole, prawie mi cię żal idioto. Śmierdzi ci gównem bo masz ciągle ryj otwarty. Poproś starego żeby po wyjęciu fіuta z twego tyłka mył go zanim ci zapakuje w japę. To rozwiąże problem...

Będziesz kodował co do ciebie piszę dopóki nie zdecyduje inaczej. Śmieciu, jesteś zerem, żyjesz jak szczur w tej swojej norze, dlatego jestem dla ciebie tak łagodny. Wegetuj dalej, męcz się cieniasie hehehe.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.