Zawodnik UKS Orka Lubań i niewątpliwie, obecnie najlepszy pływak w regionie wynikiem 1:01:20 został młodzieżowym mistrzem Polski na dystansie 100 metrów stylem klasycznym i w tej samej konkurencji zdobył srebro w kategorii seniorów. Rafał tym rezultatem wypełnił minimum kwalifikacyjne do udziału w sztafecie na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. To niestety nie oznacza wyjazdu do Japonii, bo na igrzyskach nie jest rozgrywana sztafeta 4X100 m żabką, a minimum pozwala ewentualnie wystartować w sztafecie stylem zmiennym. Trener Musiał zapowoiada jednak walkę rafał o minimum olimpijskie do startu indywidualnego. Sa jeszcze na to szanse podczas zawodów zagranicą.

W seniorskiej rywalizacji na 100 m żabką  wygrał Jan Kozakiewicz (1:01:09).
W wyścigu seniorów na dystansie 50 m klasykiem także wygrał Jan Kozakiewicz, bijąc czasem 27:11 rekord Polski, drugi był Jan Kałusowski (28:07), a trzeci Rafał Kusto (28:11). Ten wynik zawodnikowi z Lubania dał srebrny medal w klasyfikacji młodzieżowców.
Medale Rafała Kusto dały lubańskiemu klubowi pływackiemu 21. miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw.