Strażnik Teatru Naszego

Strażnik Teatru Naszego

W sobotę 21 września przed spektaklem „Szczęściarze” odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby Strażnika Teatru. Przed budynkiem Teatru Naszego w Michałowicach stanął miniaturowy odlew jednej z postaci słynnego cyklu Żelaznych Ludzi, wybitnego rzeźbiarza ze Szklarskiej Poręby Zbigniewa Frączkiewicza.

Figura „Żelaznego” jest jedną z serii unikatowych odlewów wykonanych przez rzeźbiarza. Zbigniew Frączkiewicz podarował tę rzeźbę twórcom teatru, a prywatnie swoim przyjaciołom, jako upamiętnienie wspólnej fizycznej pracy przy „poskramianiu” granitowej skały, na której został zbudowany budynek Teatru Naszego. Jadwiga i Tadeusz Kutowie nazwali swojego „Żelaznego” Strażnikiem Teatru.
Napis wygrawerowany na tabliczce głosi:
STRAŻNIK TEATRU
„Dar wybitnego Artysty Rzeźbiarza Zbigniewa Frączkiewicza, z którym mieliśmy zaszczyt odkrywać skałę, na której mógł stanąć Teatr Nasz”

Żelazny Strażnik, wyeksponowany przed teatrem, ma za zadanie go strzec, witać gości i być dobrym duchem tego energetycznego miejsca. Rzeźba stanęła na naturalnym skalnym postumencie, na tle metalowego logotypu teatru. 

O niezwykłym Teatrze Naszym przeczytać można w Kompasie Górskim na jesień 2019 - dodatku specjalnym do aktualnego wydania Nowin Jeleniogórskich z 17 września 2019 r. Zapraszmy do lektury! 

Strażnik Teatru Naszego (2).JPG
Strażnik Teatru Naszego (4).JPG
Strażnik Teatru Naszego (1).JPG
Strażnik Teatru Naszego (6).JPG

Komentarze (2)

Na zdjęciu niewiele widać,ale z tego co pamiętam,te rzeżby były eksponowane na mieście,na ulicy Pocztowej.Mistrzu Frączkiewicz,zawsze mi się wydawało,że im jest zimno.Czy mógłby pan dorobic im chociarz listki figowe?

Przeprasam za błąd.Ma być ,chociaż.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.