Tasakami próbowali sforsować drzwi kaplicy na Śnieżce

FOT.  KPN, Kaplica św. Wawrzyńca (fot. ilustracyjne)

Wśród setek prawdziwych turystów wędrujących na Śnieżkę, znaleźli się bezczelni wandale. Próbowali sforsować drewniane drzwi zabytkowej kaplicy św. Wawrzyńca. Prawdopodobnie użyli tasaków lub dużych noży.

Uszkodzone zostało drewno przy zamku oraz zewnętrzna struktura drzwi. Prawdopodobnie wandale chcieli dostać się do środka. Zniszczenia zauważyli pracownicy obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce i zawiadomili parafię Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu, do której należy kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce. Do zdarzenia doszło w poprzedni weekend, ale informację upubliczniono dopiero teraz.

Wandale nie oszczędzili także budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce. W ostatnich dniach grupa turystów wybiła szybę, chcąc dostać się do środka.

Zarówno kaplica św. Wawrzyńca, jak i Obserwatorium znajdują się pod ochroną konserwatora zabytków.

Należąca do Parafii Nawiedzenia NMP w Karpaczu kaplica, to najstarszy obiekt na Śnieżce i  jednocześnie najstarszy zabytkowy obiekt barokowy w Polsce położony tak wysoko. Budowa Kapliczki została rozpoczęta w 1655 roku.  Do 1810 roku kiedy nastąpiła kasacja zakonu Cystersów prowadzono w niej regularne nabożeństwa. W pierwszej połowie XIX wieku pełniła ona funkcje prowizorycznego schroniska. Ostatni najemca Schroniska - Kapliczki Friedrich Sommer w 1850 roku wybudował pierwsze, prawdziwe schronisko na Śnieżce, oraz odremontował również kaplicę. Obecnie można wejść do przedsionka i zapoznać się z jej wystrojem po gruntownym remoncie przeprowadzonym w ostatnich latach (między innymi w 2010 dokonano renowacji fresków). W przedsionku znajdują się tablice pamiątkowe z 1828 roku ku czci Jana Pieniążka - Odrowąża, który miał zginąć w torfowiskach na Równi pod Śnieżką. 10 sierpnia podczas odpustu ku czci św. Wawrzyńca, co roku odbywa się tu msza z uziałem przewodników górskich, leśników, proiacowników KPN i turystów z Polski, Czech i Niemiec.

Komentarze (23)

Przytaczając Kpt Wagnera "Nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów, które mogłyby dostatecznie obelżywie określić ich postępowanie"

W Karkonosze przybył całkowicie odczłowieczony odpad społeczny. Najdziksze bydlaki.

Efekt piorunujacych marszów i nawoływań lampart .Dziwnego przyzwolenia na głoszenie atykatolickich haseł również na portalu NJ .

"To prawdziwi turyści byli-bydło" Mieszkam tu od urodzenia i tak prostackich "turystów"(nie wszyscy) jacy przyjeżdżają obecnie w Karkonosze, to jeszcze nie widziałem ,chyba covid siadł im na głowę.

Sekta PiSu

To święte miejsce, tam tylko ogniem można wypędzić złe duchy.

Karma wraca Ale jest mi wstyd W którym kierunku Ci ludzie idą Za parę lat będą opowiadać swoim dzieciom jakie to mieli wypady na śnieżke Żenada

S****iałe hordy bydła, które najechały w ten weekend Karpacz postanowiły "zdobyć" Śnieżkę, i jak na najeźdźców przystało zaczęły łupić dobra kultury znajdujące na jej szczycie. Na szczęście nie byli przystosowani do warunków atmosferycznych panujących o tej porze roku w Karkonoszach, które zmusiły ich do odwrotu, i tym samym od oblężenia i dewastacji kapliczki św. Wawrzyńca. A włodarze kurortów niech teraz w podzięce za niespacyfikowanie zabytkowej kapliczki na szczycie Śnieżki sprzedadzą resztę gruntów, aby deweloperzy mogli w...bać kolejne apartamentowce

Ale musiała być w nich, nieodparta siła pomodlenia się w kaplicy!!! Słuszną linię edukacji ma nasza władza, zwiększając liczbę godzin religii i maturę z tejże!

Najazd pis.oskiej dziczy 500+. Hunowie przy nich to baranki Boże.

Ot agresywne k***isyny.

Może nie na temat, ale widzialam na ulicy ojca z trójką dzieci, był w koszulce z napisem,, fuck you", ten napis widniał kilka razy, jeden pod drugim. Bez komentarza.

A zjedzie się bydło na weekend wypije z biedry parę browarów i bohater jeden z drugim.

Dymisja Greniucha przesądzona. Nazistowska swolocza Greniuch mianowany przez narodowych socjalistów pisbolszewikow z IPN na stanowisko dyrektora oddziału wrocławskiego wylatuje.
Wrocław musi być wolny od brunatnych bydlaków.

Właśnie rząd PIS go odwołuje. Za PO byłby NIE DO RUSZENIA...

Kiedy Jelonka bedzie wolna od ciebie!!!precz z idiota co zasmieca jeleniogorskie portale!!!

Brawo "Pola20 - Kiedy Jelonka bedzie wolna od ciebie!!! Precz z idiota co zasmieca jeleniogorskie portale!!!"

Turyści to byli dwadzieścia lat temu teraz to hołota (nie wszyscy) która ma gdzieś wszelkie normy .

Pewnie tzw. morsy chciały się ogrzać

Hm, 26.roczek, odkąd obowiązuje katecheza w szkole. Czyżby "absolwenci" dawali świadectwo efektom nauczania?

"obowiązuje" ciut dluzej ale widac - nie wszyscy chodza :)

Przecież takie miasta jak Szklarska Poręba czy Karpacz mają się rozwijać, prawda? To dlatego powstały takie molochy jak Gołębiewski, to dlatego wyprzedaje się reszty gruntów (a gdyby można było jeszcze wyciąć z paręset hektarów lasów) pod zabudowę apartamentową. To dlatego z niegdyś cichych i spokojnych miasteczek turystycznych, w których naprawdę można było odpocząć, stworzony spędy dla swołoczy i ****stwa. Bo liczy się zysk!...Nie tędy droga...Ludzie przyjeżdżają i tym chętniej przyjeżdżaliby, gdyby mogli znaleźć tutaj przytulne miejsce w którym można się wyciszyć, w którym mogli by uciec od zgiełku i hałasu, otaczającego ich na co dzień. Właśnie wtedy byliby gotowi zapłacić dużo większe pieniądze niż płacą dzisiaj za "odpoczynek" w spędzie "bydła". Za co? Za ciszę, spokój, za malownicze widoki gór którymi mogli by cieszyć oczy z dala od rozdartomordych tłumów , które dzisiaj tłumnie odwiedzają nasze miejscowości. Przyjeżdżali by wtedy płacąc naprawdę grube pieniądze prawdziwi amatorzy sportów zimowych, wróciliby prawdziwi turyści kochający góry, w których można wsłuchać się w szum wiatru i w siebie. Nie potrzeba budować dalszych apartamentowców, tylko dlatego, że kolejny deweloper (często z niepolskim kapitałem) musi koniecznie zarobić, obiecując kolejnym włodarzom walizki pieniędzy. Mogły by miasta takie jak Karpacz i Szklarska Poręba, poprzestać na tym co już powstało (a nawet część wyburzyć) i czerpać naprawdę gigantyczne zyski z tego czego dzisiaj wszystkim, normalnym ludziom brakuje...Ciszy, prawdziwego odpoczynku, i prawdziwego obcowania z naturą, przyrodą i pięknem gór. w kulturalnym towarzystwie, atmosferze z dala od zbydlęconych hord najeźdźców (bo inaczej nazwać tego, co przyjeżdża od kilku lat w Karkonosze nie można) Wtedy właśnie zabijali by się o wolne miejsca w pensjonatach, a rezerwacje składali by na dwa lata przed przyjazdem. Ale tego chciwi mający władzę i jeszcze bardziej chciwym ulegli nigdy nie pojmą, dla nich nie liczy się jakość, tylko ilość...i wciąż im mało i mało. Karkonosze już zadeptane, teraz biorą się za ich zabytki. Płakać ?...To nic nie zmieni

Bydło przyjeżdza ...... a jeszcze trochę to coraz gorsze przjedzie

Bydło rozgrzało się na marszach pod wodzą Suchanow -Lempart-Konieczyńska i teraz dewastuje co popadnie.Hasło Mrówki Melona:"róbta co chceta" też robi swoje.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.