Wydawało się, że będzie to nieco nudnawy meeting polityków PO z mieszkańcami Jeleniej Góry. Na popołudniowe, poniedziałkowe spotkanie w cieplickim Parku Zdrojowym, pod hasłem „Kierunek przyszłość” przyszła całkiem spora grupa widzów.

Zapewne zachęciła ich możliwość porozmawiania ze znanymi i popularnymi politykami PO, takimi jak posłowie Borys Budka, Grzegorz Schetyna czy senator profesor Alicje Chybicka. Na zaproszenie Zofii Czernow, która de facto była gospodynią spotkania, przybyli także dobrze znani w regionie Jerzy Pokój oraz prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. Cała stawkę gości dopełniali pani poseł Ewa Kołodziej, oraz senator Artur Dunin.

Jeszcze dobrze nie rozpoczęła się konferencja prasowa z zaproszonymi gośćmi, a spotkanie zakłócił Marcin Bustowski z grupą swoich wolontariuszy. Pragnący zdobyć popularność polityk, który kojarzy się głównie z hasłami walki z glifosatem, z megafonem w ręku próbował skupić na sobie uwagę. ”Panie Budka dość tych bajek”, „Cala Polska jest struta” – tymi hasłami Marcin Bustowski zagłuszał innych. Oszczędził jedynie prezydenta Jerzego Łużniaka, gdyż ten wsparł jego pogram badan dzieci na obecność środków rakotwórczych.

Zgromadzeni w większości nie kryli rozbawienia, które szybko przerodziło się irytację, niewiele brakowało do wybuchu agresji.

O wiele bardziej spokojnie przyjmowali taki obrót wydarzeń zaproszeni politycy, którzy podkreślali, że są gotowi rozmawiać z każdym, nawet tym, kto ma odmienne zdanie, proszą tylko zachowanie podstaw kultury.

Rozmowa jasno wskazała, jak bardzo istotna jest kwestia ochrony zdrowia i dostępu do procedur leczniczych. Dyskutowano także o zagrożeniu, jakim jest przejecie szpitali przez administrację rządową, czy też braku młodych lekarzy, którzy coraz częściej deklarują chęć wyjazdu z Polski.

Podczas spotkanie wiele braw zebrał Borys Budka, któremu szczególnie podziękowano za odwagę zrezygnowania z funkcji przewodniczącego PO, dzięki czemu ster partii objął Donald Tusk.

Na pytania dotyczące lokalnych spraw odpowiadała Zofia Czernow, która wytłumaczyła na jakiej zasadzie mogło dojść do zwożenia i składowania odpadów w Rębiszowie. Wszelkie dywagacje uciął Borys Budka, który stwierdził, że jest za tym, aby wprowadzić zakaz wwozu jakichkolwiek odpadów na teren Polski. PO musi tylko wygrać wybory.

Kolejne tematy dotyczyły polityki rządu nakierowanej na osłabienie samorządu i centralizacji państwa, gdyż to własne samorządy najlepiej są zorientowane w kwestii potrzeb danego regionu. Jeleniogórzanie nie kryli także swoich obaw związanych z upolitycznieniem mediów, a przede wszystkim odebrania koncesji na nadawanie stacji TVN. Nie zabrakło też słów o nepotyzmie, zrujnowaniu polskiego szkolnictwa i fatalnym stanie polskiej polityki zagranicznej.

Generalnie było widać, jak wiele nowej energii przysporzył politykom Platformie Obywatelskiej powrót do krajowej polityki Donalda Tuska, ale, co chyba bardziej cieszy polityków opozycji, nadzieja na powrót do normalności była wyczuwalna w głosie zwykłych mieszkańców miasta .Na dodatek, takich spotkań ” w terenie” politycy platformy zapowadają więcej.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.