Ważność bonów turystycznych kończy się 30 września. Tymczasem prawie milion Polaków jeszcze go nie wykorzystało. Dlaczego?

Z bonu turystycznego – przypomnijmy – mogą skorzystać osoby, które mają co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności ­– 1000 zł. Bon należy się każdemu uprawnionemu niezależnie od poziomu dochodów. Z bonu turystycznego łącznie może skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci.

– 26 proc. Polaków dzięki temu miała szansę pierwszy raz wyjechać na wakacje. Z drugiej strony, jest to pomoc dla przedsiębiorców – powiedział Strefie Biznesu Marcin Różycki, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

W tym czasie do przedsiębiorców trafiło ponad 2,2 mld zł.

31 marca – według ZUS – na aktywację czekał jeszcze milion bonów turystycznych. Marcin Różycki, zapytany dlaczego aż tak dużo, odpowiada, że „nie ma jednoznacznej odpowiedzi”.

– Myślę, że Polacy wiedzą o istnieniu tego programu. My cały czas zachęcamy do wykorzystania bonu turystycznego, który wspomaga i rodziny, i przedsiębiorców – podkreśla w rozmowie ze Strefą Biznesu.

I dodaje: – Jednym z naszych najważniejszych celów jest wydłużenie okresu turystycznego. Branża ma bardzo duży zryw, np. w czasie wakacji, a później jest ten „slow”. Dlatego naszym celem jako Polskiej Organizacji Turystycznej jest wydłużanie sezonu.

Zgodnie z przepisami bony turystyczne są ważne do 30 września 2022 roku. Osoby, które jeszcze ich nie wykorzystały lub wykorzystały tylko częściowo, mogą sprawdzić na swoim profilu PUE ZUS, jaką kwotą dysponują.

Bon turystyczny można zrealizować w całym kraju, opłacając nim usługi hotelarskie czy nocleg w pensjonacie, na campingu albo w agroturystyce.

News4Media/fot. Pixabay

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.