W związku z brakiem kierowców, który dotknął całą branżę komunikacji miejskiej w Polsce, od 1 września zmuszeni zostaliśmy do zawieszenia niektórych kursów autobusowych. Staraliśmy się, by zmiany były jak najmniej dokuczliwe dla jeleniogórzan – wyjaśnia Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy MZK.

Ograniczenie częstotliwości kursów objęło tylko kilka linii – wyłącznie poza godzinami szczytu. W godzinach szczytu nic się nie zmieniło.

Od początku 2021 roku do dziś na emeryturę przeszło kilkunastu naszych kierowców. Bardzo trudno ich zastąpić. Chętnych do pracy, z częściowym sukcesem, szukamy – przez agencje pośrednictwa – nawet za granicą; czynnie współpracujemy z Powiatowym Urzędem Pracy. Kandydatom finansujemy kursy pozyskania odpowiedniego prawa jazdy – tłumaczy Zbigniew Rzońca. Niestety, chętnych do pracy brakuje.

Niedobór kadrowy dotyka praktycznie wszystkich przewoźników w kraju. W jeleniogórskim MZK z miejsca przyjęliby 20 kierowców. Mniej więcej tyle samo wakatów jest w Legnicy i Zielonej Górze. W Poznaniu, Łodzi czy Krakowie brakuje ponad 100 kierowców (w każdym z tych miast). Z tego powodu korekt rozkładów jazdy dokonuje się niemal wszędzie.

Aktualny rozkład jazdy jeleniogórskiej komunikacji dostępny jest na stronie www.mzk.jgora.pl.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.