Po ogłoszeniu przez samorząd jeleniogórski budowy krytego lodowiska, pojawiły się w niektórych lokalnych mediach informacje, że nie zgadza się na to konserwator zabytków. Dzisiaj (22 września) urzędnicy magistratu odnieśli się do tych publikacji i wyjaśnili w czym rzecz.

Zastrzeżenia konserwatora wzbudziło pokrycie dachu. Stwierdził, że nie zgodzi się na to, by w centrum miasta stanęła hala namiotowa. Swoje zastrzeżenia zgłosił po informacjach w mediach, z których dowiedział się o szczegółach budowli. O planowanej inwestycji pisały także Nowiny Jeleniogórskie.

Piotr Świniarski, naczelnik Departamentu Rozwoju Wydział Inwestycji i Remontów UM Jelenia Góry zaznacza, że nie ma na razie projektu budowlanego. Samorząd dysponuje programem użytkowo-funkcjonalnym przyszłego lodowiska. Na złożenie projektu budowlanego wykonawca ma czas do 13 stycznia 2023 roku. – I zapewniam, że ten projekt będzie konsultowany z konserwatorem zabytków – mówi naczelnik Wydziału. Urzędnicy w kwietniu przedstawili konserwatorowi zabytków wstępne założenia budowy lodowiska. – I zgodnie z sugestiami służb konserwatorskich, ściana hali lodowiska, ta od ulicy Kilińskiego, będzie murowana. Choć to podrożyło tę inwestycję o milion złotych – wyjaśnia Piotr Świniarski.

– Jesteśmy gotowi do uwzględnienia innych zaleceń konserwatorskich, o ile nie zwiększą one drastycznie kosztów budowy lodowiska- deklarują urzędnicy magistratu. Pismo w tej sprawie wysłali 19 września do Krzysztofa Kurka, kierownika jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i wyjaśnili medialne nieporozumienie. -Miejsce lokalizacji lodowiska nie znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, niemniej uwagi konserwatorskie będą brane pod uwagę -podkreślił Piotr Świniarski.

Zanim samorząd wybrał wykonawcę, urzędnicy pojechali do miast, gdzie stoją podobne lodowiska między innymi do Ostrowa Wielkopolskiego i mają pewność, że takie konstrukcje się sprawdzają. Zimą w hali działa lodowisko, latem rolkowisko, na co pozwala betonowa płyta. Urzędnicy zapewniają, że lokalizacja przy ulicy Kilińskiego jest przemyślana. Łatwo tu dojechać autobusem z każdej dzielnicy, w pobliżu są miejsca parkingowe dla autokarów i aut osobowych. Projekt budowlany lodowiska właśnie powstaje. Lodowisko ma być gotowe 6 listopada 2023 roku.

FOT.Pixabay, wizualizacje Alles Cool

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.