Kompleks doczekał się remontu. Przez wiele lat budynek przy ul. Marii Skłodowskiej -Curie, w którym mieścił się MDK Jelonek (obecnie Zespół Placówek Pozaszkolnych – Centrum Wspierania Uzdolnień w Jeleniej Górze) straszył odrapaną elewacją i widocznymi śladami długiego użytkowania. Nie pomagało malowanie na ścianach graffiti. Zniszczenia widoczne były gołym okiem. Ale to już przeszłość. Ruszyła termomodernizacja budynku.

Samorząd jeleniogórski pozyskał na ten cel 1,7 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak informuje Jerzy Łużniak, prezydent miasta, wykonawcą zadania jest Przedsiębiorstwo Budowlane SAWREM. Koszt 8 406 052,29 zł.

Zakres rzeczowy zamówienia: 1. Roboty rozbiórkowe: 1) demontaż południowej ściany łącznika, 2) rozebranie elementów więźby dachowej łącznika budynku, 3) rozebranie warstw podłogowych, 4) skucie wszystkich płytek w łazienkach i w pomieszczeniach socjalnych, 5) skucie uszkodzonych tynków wewnątrz budynku, 6) rozebranie kominów do poziomu stropu w celu ich ponownego odmurowania i otynkowania, 7) demontaż zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, 8) skucie tynków zewnętrznych, 9) wymiana deskowania na dachu nad halą sportową, 10) demontaż rynien i rur spustowych.

Prace mają być zakończone do II kwartału 2023 roku.

Jak podaje Studium Historyczne: „Zespół domów ul. M. Skłodowskiej-Curie nr 10-12, budynek pochodzi z początków XX wieku. Zaraz po wojnie była tu siedziba YMCA – Związku Młodzieży Chrześcijańskiej. Potem działał tu Młodzieżowy Dom Kultury Jelonek, przekształcony w Zespół Placówek Pozaszkolnych – Centrum Wspierania Uzdolnień, prowadzący te same zajęcia dla dzieci i młodzieży, co MDK.

FOT. FB Jerzy Łużniak oraz ZPPCWU

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.