Pomysł na budowę Centrum mieli jeleniogórscy strażacy. Aktywnie namawiali do głosowania na ten pomysł w Budżecie Obywatelskim 2020. Udało się i postało miejsce, w którym dzieci i młodzież będą mogli zobaczyć, z jakimi zagrożeniami pożarowymi mogą się spotkać w domu, mieszkaniu, lesie. Dowiedzą się, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu, tlenku węgla, gaśnica, jak wygląda prawidłowa ewakuacja z miejsca objętego zadymieniem.

Co najważniejsze, dowiedzą się nie z tablic poglądowych, a poprzez zabawę i wspólne ćwiczenia. W tym centrum jest kolorowo i pouczająco, wszystkiego można dotknąć i przekonać się dosłownie, że wystarczy chwila nieuwagi, by wywołać pożar.

Głównym elementem centrum jest Strefa Bezpieczeństwa, w ramach której zaaranżowane zostały m.in. mieszkanie z łazienką i aneksem kuchennym i sprzętami, z którymi trzeba ostrożnie się obchodzić. Jest spalone żelazko, garnek z gorącym olejem, piekarnik. Wszystko, aby dzieci mogły na własne oczy zobaczyć, jak niebezpieczny jest ogień i do czego może doprowadzić chwila nieuwagi.

Elementem centrum jest również wirtualno-realistyczny płonący las. Dzieci będą mogły także poznać pracę na stanowisku dowodzenia komendy miejskiej – odebrać zgłoszenie, monitorować miasto za pomocą systemu kamer miejskich i wydać rozkaz do akcji.

Dodatkową atrakcją dla najmłodszych ma być możliwość przebrania się w strój strażaka i obejrzenia całego ekwipunku.

Zdjęcia z centrum zamieścił na swoim FB prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, zapraszając na otwarcie na początku 2021 roku.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.