Ks. Bazyli Sawczuk, proboszcz parafii prawosławnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze nie ukrywa zadowolenia z remontu. Budynek będzie miał nowa elewację ( wzostanie zachowany poprzedni kolor). Są odnowiane także wnętrza. Nad pracami czuwa konserwator zabytków.

Ks. Bazyli Sawczuk zapewnia, że remont cerkwi przebiega z poszanowaniem historii i dbałością o detale. – Planujemy kopułę świątyni zwieńczyć prawosłąwnym krzyżem – mówi ksiądz. Chorągiewka, która była tam przedtem, pochodząca z 1701 roku, zostanie umieszczona na zwieńczeniu dachu – dodaje. Nasz czytelnik przesłał nam zdjęcia z wczorajszego (6.08) demontażu iglicy cerkwi.

Planuje się, że prace zostaną zakończone do końca września. Ich przeprowadzenie było możliwe dzięki wsparciu między innymi z funduszu kościelnego oraz dotacji od samorządu jeleniogórskiego i Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

 

Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze to dawny barokowy kościół Najświętszej Maryi Panny wybudowany w 1737r. Kościół wzniesiony został na fundamentach starszego obiektu. Do 1925 roku był  rzymskokatolickim, potem został przekazany władzom miejskim, a następnie w 1948 roku oddany w użytkowanie Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi, który wyposażył ją wedle swojego obrządku i poświęcił jako cerkiew pod wezwaniem Św. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Prawosławnemu.

Znajdujące się w świątyni ikony oraz ikonostas pochodzą z początku XX wieku, a przywiezione zostały tutaj ze zniszczonych w czasie II wojny światowej cerkwi z Lubelszczyzny. Całości dopełniają współczesne freski w stylu bizantyjskim, autorstwa Jerzego Nowosielskiego i Adama Stalony – Dobrzańskiego.

Na zewnętrznych murach cerkwi znajdują się dwa krzyże pokutne z XVI w. z wyrytymi narzędziami zbrodni (łuk i miecz). Są one świadectwem funkcjonowania średniowiecznego wymiaru sprawiedliwości – zbrodniarzom wyznaczano pokutę i zobowiązywano do zadośćuczynienia rodzinie ofiary, a elementem wieńczącym proces odkupienia winy i pojednania było wystawienie takiego krzyża.

W cerkwi odbywają sie nabożeństwa, można ją było także zwiedzać. Po zakończeniu remontu będzie ponownie taka możliwość.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.