Przy diecezji legnickiej funkcjonuje delegat biskupa ds dzieci i młodzieży oraz duszpasterze pokrzywdzonych i ich rodzin. Jednym z nich jest ks. Przemysław Newecki (jeleniogórska parafia pw Świętych Apostołów Piotra i Pawła), który ukończył psychologię. Próbowaliśmy nawiązać kontakt z duchownym, aby uzyskać informacje z jego pracy na tym trudnym polu, ale odesłał nas do „Wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w diecezji legnickiej” oraz do rzecznika prasowego. Nie udało się ustalić, ile osób skorzystało dotąd z pomocy organizowanej przez diecezję legnicką.

 

Jak informuje rzecznik prqasowy diecezji legnickiej, ks. Waldemar Wesołowski, duszpasterze osób pokrzywdzonych wspierają wszystkich, którzy o to proszą, nie tylko pokrzywdzonych przez osoby duchowne. – Zobowiązują się oni zachować najwyższą dyskrecję, dlatego nie jest rzeczą właściwą podawanie jakichkolwiek szczegółów związanych z osobami, które się do nich zgłaszają. Można natomiast mówić o charakterze ich posługi, aby zachęcić do korzystania z ich pomocy – podkreśla rzecznik diecezji.

Pomoc jest zależna od doświadczeń zgłaszających się osób oraz ich oczekiwań. – Najważniejsza jest dyspozycyjność wobec tych, którzy potrzebują rozmowy, wsparcia, wysłuchania. Czasami z racji bolesnej historii potrzeba działania terapeutycznego, dlatego jeden z duszpasterzy ma przygotowanie psychoterapeutyczne. Nie zawsze może daną osobę przeprowadzić przez proces uzdrowienia, ale wykorzystując fachową wiedzę, może po kilku spotkaniach właściwie ją ukierunkować i skierować do specjalistów. Ważną przestrzenią posługi duszpasterza osób pokrzywdzonych jest też kierownictwo duchowe, ponieważ niektóre z osób pokrzywdzonych potrzebują odbudowania relacji z Bogiem i Kościołem – wyjaśnia ks. Wesołowski.

W planach diecezji jest stworzenie zespołu prewencyjnego. Obecnie dwie osoby podjęły studia w Krakowie z tego zakresu,po to , aby „działać coraz bardziej profesjonalnie i kompleksowo”.

 

W parafiach pojawiły się plakaty i ogłoszenia w ramach akcji „Zranieni w Kościele”. To inicjatywa świeckich katolików i katoliczek, którzy podzielają po części oburzenie opinii społecznej w sprawie zjawisk pedofilskich w Kościele i niechęci dużej części purpuratów do zmierzenia się z problemem (pokazali to w swoich dwóch dokumentach bracia Sekielscy).
Pokrzywdzeni mogą się skontaktować na maila: info@zranieni.info,
lub telefonicznie, dzwoniąc we wtorki w godzinach 19.00-22.00 pod numer 800 280 900.
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.