Na Dolnym Śląsku rusza projekt „(Po)łączą nas góry”, który ma udostępnić sudeckie szlaki turystyczne osobom z niepełnosprawnościami. Akcje koordynuje Fundacja Ładne Historie, organizująca też wycieczki integracyjne.

Organizacja akcję określa jako „krok milowy dla społecznej turystyki górskiej w regionie i w skali kraju”. Uczestnicy wezmą udział w inwentaryzacji sudeckich szlaków, oceniając ich dostępność dla osób z dysfunkcją ruchu. Otrzymają przy tym bezpłatne szkolenia, a także opiekę wytchnieniową. Efektem będzie strona internetowa z mapami przetestowanych szlaków górskich i szczegółowymi wskazówkami dla turystów z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.

Fundacja Ładne Historie już od trzech lat organizuje górskie wycieczki integracyjne dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i fizycznymi oraz ich bliskich. Turystyka górska to szczególna forma rehabilitacji i rekreacji. Tylko w 2021 roku z programu „Łączą nas góry” skorzystały 74 osoby z niepełnosprawnościami, a pomagało im 127 wolontariuszy. Wspólnie pokonali ponad 92 kilometry. W tegorocznym sezonie zaplanowanych jest 10 wycieczek, które dzięki projektowi Fundacji zyskają nowy wymiar.

– Wraz końcem sezonu zimowego, wspólnie z uczestnikami i wolontariuszami, przetestujemy 15 tras górskich  w Sudetach pod kątem ich dostępności, ale i wyznaczymy zupełnie nowe trasy – mówi Sylwia Świerczyńska, koordynatorka projektu. – Mapy górskich tras opracowane pod kątem osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, wraz z opisami i praktycznymi wskazówkami, umieszczone zostaną na stronie internetowej. Zainteresowani już mogą skorzystać z opisanych tras w Górach Suchych, Bystrzyckich i Stołowych.

Dodatkowo działania Fundacji Ładne Historie poświęcone będą zapewnieniu opieki wytchnieniowej osobom niesamodzielnym, tak, by odciążyć opiekunów. „(Po)łączą nas góry!” to także bezpłatne szkolenia dla uczestników i wolontariuszy obejmujące m.in. zasady savoir-vivre’u w kontakcie z osobami z niepełnosprawnościami czy zajęcia z udzielania im pierwszej pomocy. Organizatorzy chcą stworzyć pierwszą w Polsce sieć łączącą podmioty związane z turystyką społeczną i opieką wytchnieniową z całego kraju.

– W planach mamy zorganizowanie wydarzeń ogólnopolskich, by podzielić się wiedzą i dobrymi praktykami dotyczącymi turystyki społecznej – dodaje Świerczyńska.

Trwa nabór do projektu dla wolontariuszy i uczestników. Aby stać się częścią projektu, należy wysłać zgłoszenie za pomocą formularza zamieszczonego na stronie internetowej fundacji lub dzwoniąc pod numer +48 531 866 532.

Akcję „Łączą nas góry” można też wspomóc, wpłacając datki za pośrednictwem strony internetowej Fundacji Ładne Historie. Chętni mogą również dorzucać się do puszek w schroniskach górskich takich jak Andrzejówka, Zygmuntówka, na Wielkiej Sowie i w Browarze Miedzianka.

Fot. Marcin Trzpiot

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.