Wyprowadza rzesze rolników na ulice, ma duży posłuch na wsi i nie wyklucza założenia własnej partii politycznej. Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, staje się coraz bardziej palącym problemem rządu oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Kiedy dziennikarze zapytali Mateusza Morawieckiego o planowane na 24 i 25 sierpnia blokady dróg przez rolników, szef rządu odpowiedział, że poprosi szefa MSWiA o odpowiednią na to reakcję. To tylko dolało oliwy do ognia na linii władza – Agrounia. Szef tej rolniczej organizacji skomentował to tak: „Premier Morawiecki wczoraj obraził wszystkich rolników i powoduje, że nasze państwo jest coraz częściej odbierane przez nas jak jakiś układ mafijny i przypomina to, co czytamy w ‘Ojcu Chrzestnym’, niż w państwie demokratycznym. Skończmy z fikcją i mówieniem o tym, że jesteśmy krajem solidarności.” – powiedział Michał Kołodziejczak. Rząd powinien obawiać się nie tylko utrudnień w ruchu w czasie powrotów z wakacji, ale też zapowiadanego na jesień „najazdu rolników na Warszawę”. Jeśli wierzyć Kołodziejczakowi, to może być największy protest, jaki stolica zobaczy w tym roku.

Lepper XXI wieku

Kim jest człowiek, który wydał rządowi rolniczą wojnę? Komentatorzy porównują Michała Kołodziejczaka do Andrzeja Leppera. Nieżyjący lider Samoobrony też wybił się na protestach i blokach dróg. Jeżeli trzymać się tego zestawienia, to szef Agrounii jest XXI-wiecznym Lepperem. Znakomicie wykorzystuje internet i media społecznościowe. Nagrywa filmy w dyskontach – bierze z półek produkty i pokazuje do kamery, gdzie zostały wyprodukowane. Narzeka, że nie ma w sprzedaży polskich wędlin, serów, że nie ma przepisów, które dałyby naszemu rolnikowi zarobić. Krytykuje rząd za błędy w walce z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF), za przeznaczanie na to za małych pieniędzy. Uderza celnie, jak wtedy, gdy reporterce TVP wypomniał dotację na media publiczne w kwocie 2 mld zł i zestawił to z brakiem dofinansowania 200 mln zł na walkę z ASF.„Te 200 mln niech sobie minister wsadzi w d… i niech sobie tymi pieniędzmi wytrze d… Na tym nie poprzestał.” mówił na jednym z protestów.

Rolnik wie, że w telewizji tej wypowiedzi nie puszczą, ale wie też że zobaczy to ponad 275 tys. obserwujących facebookowy profil Agrounii i 34 tys. fanów samego Kołodziejczaka. Ma nad Lepperem zasadniczą przewagę. O ile szef Samoobrony upominał się o rolników, lider Agrounii upomina się też o pielęgniarki czy ratowników medycznych.

Żona i córka

32-latek, mówiący składnie, ostro, celnie, pochodzi ze wsi Orzeżyn w Łódzkiem. Z żoną, z którą ma jedną córkę, uprawiają ziemniaki i kapustę pekińską. Polityką zainteresował się już w2014 r., kiedy z listy PiS został wybrany na radnego gminy Błaszki. Szybko z partii został wyrzucony, bo już wtedy okazał się jej srogim krytykiem.Na początku 2018 r. zaczął organizować rolników niezadowolonych z niskich cen skupu. Przez demonstracje i jego styl, zrobiło się o nim głośno. Zwalczał każdego w ostatnich latach ministra rolnictwa, ale widać było, że najlepiej rozumie się z Janem Krzysztofem Ardanowskim. Ale i jemu nie udało się zmiękczyć Kołodziejczaka. Ten organizuje medialne akcje rolnicze, jak nocne wyrzucanie obornika pod domami posłów PiS. To była reakcja na przyjęcie przez sejm tzw. „piątki dla zwierząt”, co polska wieś skrytykowała.

Teraz mówi o mocniejszym zaangażowaniu się w politykę. Nie wyklucza założenia partii albo tego, że w jakiejś innej formie Agrounia wystartuje w wyborach parlamentarnych. Kołodziejczak, któremu zależy na zainteresowaniu mediów, przyznaje, że nie spodziewał się nigdy, iż będą powstawać o nim artykuły. „Myślę, że to nie jest przejaw nawet najmniejszego narcyzmu i nic podobnego, ale to całkiem spoko kiedy tak o tobie piszą, kiedy twoja działalność kogoś interesuje. Wielu nie doceniało mojej, naszej drogi Agrounii, kiedy zaczynaliśmy. Myśleli, że to wszystko się skończy… jednak było inaczej.” – komentuje.

News4Media, fot.:

3 komentarze

 1. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Następny de@bill od Maciorenki smoleńskiego.

  Piotr Bączek szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

  W internecie pojawiła się oferta sprzedaży zawartości skrzynki mailowej Piotra Bączka, jednego z najbliższych współpracowników Antoniego Macierewicza, a w latach 2015-18 szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
  REKLAMA

  Jeszcze więcej ciekawych tekstów czeka na Ciebie na Wyborcza.pl
  „Kto weźmie to archiwum, może narobić wielkiego gów… w Polsce” – tak swoją ofertę reklamuje haker o pseudonimie Alkimos, który chce sprzedać „7,5 GB informacji o politycznych grach w Polsce”. Wszystkie mają pochodzić z konta Bączka prowadzonego na wp.pl. Oferta została złożona na stronie, na której można kupić treści wykradane z kont prywatnych osób oraz instytucji.

  Na dowód, że to nie żart, haker prezentuje kilka przykładów. Pierwszy to skan nominacji Bączka na szefa SKW noszący datę 17 lutego 2016 r. i podpisany przez ówczesną premier Beatę Szydło. Drugi to korespondencja pomiędzy Bączkiem a senatorem PiS Janem Żarynem na temat książki Bączka pt. „W cieniu Prymasa Tysiąclecia” i jego zgody na cytowanie fragmentów. Z prawej strony maila widać fragment listy adresowej, są tam nazwiska osób z kręgu Macierewicza – Marcina Gugulskiego, Antoniego Wręgi (ambasador RP w Czechach), siostry Małgorzaty Krupeckiej czy Justyny Błażejowskiej, autorki książki o działalności Macierewicza w harcerstwie. Haker publikuje też kilka zdjęć Bączka z Macierewiczem w mundurach polowych i z uroczystości państwowych.

  „Za droga” poczta Bączka
  W tym, co opublikowano, nie ma na razie żadnej sensacji, raczej chodzi o potwierdzenie autentyczności oferty.

  Co ciekawe, informację o sprzedaży konta Bączka publikuje strona poufnarozmowa.com, która od czerwca ujawnia maile wykradzione z poczty szefa KPRM Michała Dworczyka, a ostatnio pochwaliła się też mailami Joachima Brudzińskiego, europosła PiS, który załatwiał pracę swojej rodzinie.

 2. To przypomnijcie mi, drodzy rolnicy, na kogo głosowała wieś? Kto miał ponad 54 procent poparcia? Między innymi dzięki wam mamy ten syf w kraju. Może w końcu oprzytomniejecie?

 3. Gość z Agrounii coś działa, w przeciwieństwie do naszego ograniczonego lepperka z jg

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.