Agrounia zablokuje ważne trasy w czasie zmasowanych powrotów z wakacji. Rolnicy tłumaczą, że nie mają innego wyjścia, a rząd nie chce z nimi rozmawiać. Wiemy, jakimi trasami nie będzie można przejechać.

Pojedyncze blokady dróg, trwające nawet dobę, organizowane są od kilku tygodni. Stoi za nimi Agrounia, czyli rolnicy którzy domagają się większej pomocy dla wsi. Mówią o za małych pieniądzach na walkę z Afrykańskim Pomorem Świń i za niskich odszkodowaniach dla rolników. Narzekają na zbyt duży import wieprzowiny i coraz trudniejsze zarabianie na produkcji rolnej.

W środę lider Agrounii, Michał Kołodziejczak przed tygodniem zapowiedział kolejne blokady dróg. Jak mówił, ma do nich dojść 24 i 25 sierpnia, czyli kilka dni przed końcem wakacji, w czasie wzmożonego ruchu na trasach. Tym razem nie będą to pojedyncze incydenty, ale wiele akcji. Takie blokady mogą trwać nawet 48 godzin.

Kołodziejczak właśnie podał informacje o planowanych działaniach. Skomentował także słowa premiera, który wyraził oczekiwanie, że szef MSWiA zareaguje na protesty w zdecydowany sposób. ­„Państwo jest przez nas odbierane, jak układ mafijny. Przypomina to, co czytamy w ‘Ojcu chrzestnym’ niż w państwie demokratycznym. Na nas ma być wysłana policja, na legalnie zgłoszone manifestacje.” – mówił rolnik.

Gdzie będą blokady

województwo kujawsko-pomorskie – droga krajowa nr 5;

województwo lubelskie – droga krajowa nr 19 (Radzyń Podlaski) oraz droga krajowa nr 76 (Wólka Zastawska);

województwo małopolskie – droga krajowa nr 79 (Wawrzeńczyce) + plan na kolejne dwie blokady (bez wskazanych miejsc);

województwo wielkopolskie – droga krajowa nr 11 (nowe miasto nad Wartą i Ostrów Wielkopolski);

województwo mazowieckie – Kozietuły;

województwo podkarpackie – droga krajowa nr 79 (Rzeszów);

województwo łódzkie – droga krajowa nr 12 (okolice Srocka); 

województwo warmińsko-mazurskie – droga krajowa nr 15 (okolice Sampławy i Lubawy).

Rolnicy mają podczas tych akcji zaprezentować 21 punktów, które „mają uleczyć polskie rolnictwo”. „Trzeba skończyć z fikcją, że PiS reprezentuje wieś. Polska wieś nie jest ich zapleczem.” – mówił podczas środowej konferencji Michał Kołodziejczak.

News4Media/ fot. iStock

2 komentarze

  1. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

    W pełnej krasie stosunek pisowskiej nazistowskiej katolickiej hordy do człowieka uchodźcy: „to nie ludzie to ideologia”.

  2. Drodzy rolnicy, przypomnijcie mi, na kogo głosowaliście? Kto to miał 56 procent poparcia na wsi? Przejrzycie w końcu na oczy?! Zmartwię was jeszcze, to cytat z prasy: „Nie bez przyczyny PiS zapowiada osobny Polski Ład dla wsi.” Bójcie się…

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.