6 tys. zł straciła mieszkanka Kowar próbująca sprzedać na portalu aukcyjnym używaną odzież. Została oszukana tzw. metodą na Vinted – nakłoniono ją do podania danych bankowości elektronicznej (na tym portalu często próbowano w ten sposób, oszukiwać sprzedawców).

– Pokrzywdzona, która zgłosiła się do komisariatu policji w Kowarach korzystała z portalu internetowego oferującego do sprzedaży używaną odzież. Za pośrednictwem tej strony wystawiła na sprzedaż marynarkę, po czym otrzymała informację, że ktoś jest zainteresowany zakupem. W odebranej wiadomości e-mailowej była instrukcja oraz link do strony bankowości elektronicznej – relacjonuje Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej policji. – Kliknięcie w ten link było konieczne w celu potwierdzenia przez zgłaszającą transakcji sprzedaży. Niezbędne było także podanie danych do zalogowania się do banku. Strona, która się wyświetliła była niemal identyczna jak autoryzowana strona bankowości elektronicznej, w związku z czym nie wzbudziło to jej podejrzeń. Kiedy ponownie zalogowała się do banku, zorientowała się, że z jej konta zniknęło blisko 6000 zł. Pieniądze zostały wypłacone w 2 przelewach.

Policjanci z Kowar prowadzą czynności w tej sprawie i jednocześnie apelują o ostrożność w transakcjach online. Należy unikać klikania w nieznane linki, ponieważ oszuści w ten sposób wyłudzają dane i „czyszczą” konta bankowe.

Fot. iStock

2 komentarze

  1. Policjanci powinni zając się Elżbietą Z. oraz jej zastępcą z UMG. I osztustwa z portalu VIntED raczej są zabezpieczonej przez bardzo mocne servery, daleko stąd.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.