– Znałem przypadek, gdzie w mieszkaniu dwupokojowym zameldowane były dwie osoby i według tego stanu naliczano opłatę za wywóz śmieci, gdy tymczasem przez cały rok mieszkało tam sześciu pracowników z Ukrainy – mówi Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza, zwolennik powiązania opłat za śmieci z odczytami na wodomierzu. W miejscowościach turystycznych, gdzie jest wynajmowanych szczególnie dużo mieszkań i apartamentów turystom, system oparty na stałych opłatach według stanu osobowego zgłoszonego przez właścicieli lokali, jest po prostu niesprawiedliwy. Bo za nieopłacone usługi wywozu śmieci przez ”obniżających” sobie koszty, często działających w szarej strefie właścicieli lokali do wynajęcia, na końcu płacą zwykli mieszkańcy.

Problem łatwości unikania opłat za rzeczywistą ilość wywożonych odpadów dotyczy nie tylko miejscowości żyjących z turystyki. Władze Zgorzelca zauważyły, że system opłat za śmieci oparty o liczbę osób zgłoszonych pod danym adresem, wyjątkowo sprzyja nieuczciwym mieszkańcom. Trudno takie informacje weryfikować. Efekt jest taki, że w kontekście opłat za śmieci miasto „kurczy się”, staje się zdecydowanie mniejsze niż wynika z oficjalnych danych.

To samo zjawisko występuje w Jeleniej Górze. – Szacujemy, że przy obecnym systemie, opłat za śmieci unika około 15 proc. faktycznie mieszkających w Jeleniej Górze osób – mówi Cezariusz Wiklik, rzecznik prasowy UM w Jeleniej Górze. Podkreśla, że ta wielkość rośnie w sezonie letnim, kiedy ruch turystyczny jest większy. Dodaje, że istotną grupą, która w obecnym systemie unika ponoszenia faktycznych obciążeń za produkowane śmieci są pracownicy, którzy w naszym mieście goszczą tymczasowo.

– Propozycja płacenia za śmieci według zużycia wody jest bardzo poważnie brana pod uwagę. Decyzję w tej sprawie odsunęła na razie pandemia, ale władze miasta wkrótce wrócą do tematu – mówi rzecznik Wiklik.

Jak podkreślają samorządowcy, nowy sposób naliczania opłat za śmieci ma także tę zaletę, że będzie skłaniał do oszczędzania wody. 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.