Mocno oddaliła się perspektywa budowy palmiarni w Parku Zdrojowym w Cieplicach. W drugim przetargu wykonawcy przedstawili oferty znacznie droższe, niż możliwości inwestora. Miasto będzie próbowało przekierować dotacje dla tej inwestycji na inne przedsięwzięcie w Cieplicach.

Pomysł dla mieszkańców miasta okazał się kontrowersyjny. Część jeleniogórzan przyjęła go entuzjastycznie, ale równie wiele było opinii oceniających go krytycznie. Wygląda na to, że satysfakcję będą mieć ci drudzy i do budowy palmiarni nie dojdzie. Przeszkodą są kwoty, jakich potencjalni wykonawcy oczekiwaliby za realizacje przedsięwzięcia.

Już pierwszy przetarg (z terminem zgłoszeń do 29 listopada 2022 r) pokazał, że oferty wykonawców mogą nie odpowiadać możliwościom inwestora. Dwie firmy, które przesłały wtedy zgłoszenia, przedstawiły oferty znacznie powyżej kwoty wskazanej na sfinansowanie zadania. Miasto gotowe było wyłożyć 12,5 mln zł – oferty opiewały na 24 i 25,3 mln zł.

Miasto unieważniło tamten przetarg i ogłosiło kolejny. Zgłaszający się do niego wykonawcy znali już przybliżone możliwości finansowe zlecającego. Oferty w drugim przetargu poznaliśmy przed kilkoma dniami i znowu okazały się zbyt drogie. Obie spółki – Tachbud z Opola i LK Inwest z Wrocławia – zaproponowały niemal identyczne kwoty; odpowiednio: 17,835 mln zł i 17,2 mln zł. Takie stawki okazały się nie do udźwignięcia dla Jeleniej Góry.

W tej sytuacji prezydent miasta Jerzy Łużniak zapowiedział wycofanie się z inwestycji.

– Liczę, że środki zewnętrzne z Programu Inwestycji Strategicznych, które zostały przyznane na budowę palmiarni, uda się przekierować na inna inwestycję w Cieplicach. Złożymy taki wniosek – zapowiada prezydent.

Chodzi o 5 mln zł, bo taka kwota została przyznana na budowę palmiarni z Programu Inwestycji Strategicznych – Polskie Uzdrowiska.

Wizualizacje: mat. przetargowe – Program Funkcjonalno–Użytkowy opracowany przez pracownię „WACŁAW BIENIASZ ARCHITEKT” z Wrocławia

4 komentarze

  1. Bardzo dobrze, że marne szanse. JŁ chrzani, jak to rząd okrada JG z kasy a nagle wyskakuje z palmiarnią nie wiadomo po co i na co potrzebną w obecnych trudnych czasach. Smutny kabaret.

    • Uporządkujcie najpierw teren wokół Lodowiska tak aby prezentował.się godnie. Park z alejkami i placem zabaw to ciekawa propozycja.

  2. Może być lepiej Odpowiedź

    ” W centrum miasta nie ma większego terenu parkowego , gdzie mieszkańcy centrum Jeleniej Góry mogliby spacerować i wypoczywać. Między uL. Osiedle Robotnicze i ul. Kilińskiego powinien powstać Park Centralny . Od południa ul. Pijarskiej i Kilińskiego mogą być obiekty towarzyszące (obiekty sportowe, place zabaw, gastronomia, kawiarenki itp). Aż dziw ,że nie wykorzystuje się skłonu wzgórza na którym leży Jelenia Góra, aby zbudować tam amfiteatr , gdzie mogłyby się odbywać plenerowe imprezy i koncerty. Czy ktoś myśli w tym mieście?! To miasto Stanisława Barei i jak widać tradycja jest podtrzymywana. A na „Florze” też będzie byle co . Szkoda tego miasta, przecież tak pięknego , a tak niszczonego i niewykorzystującego swoich naturalnych walorów i możliwości! „

  3. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    PO-PSL-SLD- oni jaszcze niczego nie zrobili TERMINOWO I DOBRZE. Oni czego nie dotkną to spaprają. Oni inaczej nie potrafią. To wy ich wybieracie to niech was dalej okradają. Wy ponoć to lubicie.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.