Wycieczka nr 19 odbędzie się w niedzielę, 19 czerwca br. W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet euroregionalny na przejazd do Jakuszyc i komunikację w Czechach. O godzinie 7.28 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do Spálova, z przesiadkami w Szklarskiej Porębie Górnej i Tanvaldzie. Na stacji kolejowej w Tanvaldzie (od strony dworca autobusowego) o godz. 10.15 będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński z Kowar.

Trasa długości 12 km przebiega w północnej części Czeskiego Raju. Od stacji kolejowej idziemy do znajdującego się koło mostu na rzece Kamienicy pomnika ofiar katastrofy kolejowej z 25 sierpnia 1990 roku. W wyniku zderzenia pociągu osobowego z towarowym zginęło 14 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Następnie podchodzimy szlakiem niebieskim do Spálova. We wsi oglądamy pomnik przyrody – lipę o obwodzie pnia ponad 5 m. Powyżej – bazaltowa Mysia Skała z punktem widokowym na dolinę Izery. Na skrzyżowaniu dróg Morava zmieniamy szlak na żółty i schodzimy nim do położonego na przedmieściu Semily Bítouchova. Oglądamy tu wybitny zabytek regionalnego budownictwa ludowego – dzwonniczkę z początku XIX wieku oraz pomnik upamiętniający mieszkańców poległych w czasie I wojny światowej. Dalej wędrujemy wybudowaną w 1909 r. przez Klub Czeskich Turystów Riegrovą ścieżką, nazwaną tak od nazwiska pochodzącego z tych okolic czeskiego polityka. Malownicza ścieżka długości 4 km przebiega w dolinie rzeki Izery. Idziemy galerią zawieszoną na korytem rzeki, oglądamy panoramę z punktu widokowego, przechodzimy też przez wykuty w skale tunel. Wędrówkę kończymy na przystanku kolejowym Spálov, skąd o godz. 17.03 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadkami w Tanvaldzie i Szklarskiej Porębie), gdzie docieramy o godz. 19.32.

Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował: Wiktor Gumprecht

Fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rozhled_z_vyhl%C3%ADdky_U_Lv%C3%AD%C4%8Dka_(01).jpg

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.