Dzieci odpoczywają, a rodzice szykują się już do pierwszych zakupów na nowy rok szkolny. Wielu zadaje sobie pytanie, czy i tym razem podręczniki wypożyczą za darmo?

Od 2017 roku zakup podręczników szkolnych dla uczniów szkół podstawowych był finansowany z publicznych pieniędzy. Książek nie przekazywano uczniom na własność, a wypożyczano na czas trwania nauki. Rodzice mogą być o to spokojni również w tym roku szkolnym, bo to wsparcie będzie kontynuowane. Dotacje rządowe nadal gwarantują dostępność podręczników i ćwiczeń dla wszystkich uczniów szkół podstawowych.

Dla kogo bezpłatne podręczniki?

Jak czytamy na stronach rządowych, kwoty dotacji celowej obliczanej i przyznawanej na wyposażenie szkół podstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej wynoszą:

1. Podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne:         

–  w przypadku klas I-III – wynosi po weryfikacji 90 zł na jednego ucznia;

2. Podręczniki lub materiały edukacyjne:

– w przypadku klasy IV – wynosi po weryfikacji 168 zł na jednego ucznia;

– w przypadku klasy V i VI – wynosi po weryfikacji 216 zł na jednego ucznia;

– w przypadku klasy VII i VIII – wynosi po weryfikacji 300 zł na jednego ucznia.

3. Kwota dotacji celowej na materiały ćwiczeniowe:

– w przypadku klas I-III – wynosi 50 zł na jednego ucznia;

– w przypadku klas IV-VIII – wynosi 25 zł na jednego ucznia.

Należy jednak pamiętać, że dofinansowanie obejmuje jedynie książki niezbędne do realizowania obowiązkowego materiału. W przypadku przedmiotów nieobowiązkowych podręczniki należy zakupić samodzielnie (religia/etyka, wychowanie do życia w rodzinie).

Ruszają wypłaty świadczenia Dobry Start

Wnioski na dofinansowanie wyprawki szkolnej rodzice mogą składać od początku lipca do końca listopada. Cały proces obsługi odbywa się tylko w formie elektronicznej. Przez internet należy złożyć wniosek za pośrednictwem:

– Platformy Usług Elektronicznych ZUS, 

– bankowości elektronicznej,

– portalu Emp@tia.

Tam też kierowana będzie wszelka korespondencja dotycząca jego rozpatrywania. Wypłata świadczeń odbywa się w formie bezgotówkowej.; pieniądze są przekazywany na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego.

Jak informuje ZUS, pierwsze wypłaty zrealizowane zostaną już w poniedziałek 18 lipca.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.