Ponad 43 tys. zł to najwyższa wypłaca w Polsce emerytura; najniższa, to tylko 2 grosze. Na Dolnym Śląsku najwyższą emeryturę ma pracownik naukowy z Wrocławia, któremu co miesiąc ZUS wypłaca prawie 30 tys. zł. Najniższą emeryturę tez ma wrocławianin, który prowadził działalność gospodarczą – to właśnie jemu ZUS wypłaca 2 grosze miesięcznie. Zestawienie skrajnych emerytur w regionie i w Polsce przygotowała Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Praca bez umowy lub na umowę o dzieło, od której nie odprowadza się składek, bezpłatne urlopy, ciągłe zwolnienia lekarskie są gwarancją niskiej emerytury. Tylko wieloletnie gromadzenie składek na indywidualnym koncie emerytalnym zapewnia wysokie wypłaty z ZUS po przejściu na emeryturę.

Gdy młody człowiek pyta mnie, jaką będzie miał w przyszłości emeryturę wtedy odpowiadam mu, że taką jaką sobie wypracuje – opowiada Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Kiedy składamy wniosek o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego wtedy kwota, jaką zgromadziliśmy na indywidualnym koncie emerytalnym jest dzielona przez ilość miesięcy naszego dalszego życia – wyjaśnia.

W 2023 roku ogłoszone przez GUS tablice dotyczące średniej długości życia mężczyzn i kobiet wynoszą 254,3 miesiąca dla 60 latków i 210 dla 65 latków.

Zdaniem rzeczniczki, kwota emerytury jest wynikiem prostego działania matematycznego. Staż pracy brany jest przez ZUS pod uwagę tylko wtedy, gdy z wyliczeń wychodzi kwota emerytury niższa niż gwarantowana, która po marcowej waloryzacji wynosi 1588,44 zł brutto.

Jeżeli kobieta pracowała minimum prze 20 a mężczyzna przez 25 lat wtedy ZUS będzie im wypłacał kwotę gwarantowaną minimalnej emerytury. Jeśli tego stażu ktoś nie ma dostanie tyle emerytury ile nazbierał na koncie emerytalnym podzielone przez dalszą średnią trwania życia – mówi Kowalska-Matis.

Rzeczniczka wyjaśnia, że bardzo niskie kwoty emerytur mają te osoby, które pracowały bardzo krótko lub pracowały „na czarno” i do ZUS nie wpływały żadne składki.

Najniższą emeryturę w Polsce, czyli 2 grosze dostaje Wrocławianin, który w swoim życiu zapłacił tylko jedną składkę do ZUS w wysokości 1.01 zł – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Najwyższą emeryturę w Polsce 43,4 tys. zł wypłaca oddział ZUS w Zabrzu swojemu klientowi, który na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat po przepracowaniu ponad 62 lat. Na Dolnym Śląsku najwyższą emeryturę w kwocie 29,8 tys. dostaje Wrocławianin, który zakończył aktywność zawodową, po przepracowaniu 55 lat jako pracownik naukowy, mając 78 lat.

Te rekordowo wysokie i bardzo niskie emerytury z ZUS to dowód na to, że warto długo pracować i płacić składki. Dłuższa praca sprawia, że wypłacana na starość emerytura jest wysoka z racji tego, że środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym są dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca – wyjaśnia rzeczniczka z Dolnego Śląska.

Zasada jest prosta – im dłużej pracujesz tym wyższa będzie twoja emerytura. Dzięki dłuższej pracy gromadzimy, bowiem więcej środków ze składek na naszym indywidualnym koncie emerytalnym i krótsza jest prognozowana średnia naszego życia, gdy już zdecydujemy się przejść na emeryturę.

Czy przeliczenie emerytury jest możliwe?

Przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe tylko w ściśle określonych sytuacjach. Wniosek o przeliczenie można złożyć wtedy, gdy senior, który osiągnął powszechny wiek emerytalny i przeszedł na emeryturę, ale nadal pracuje i odprowadza składki do ZUS lub dostarczy nowe dokumenty potwierdzające zatrudnienie, które nie były wcześniej uwzględnione podczas wyliczenia kwoty emerytury.

Przeliczenie jest możliwe, gdyż nowe dokumenty potwierdzające pracę mogą podwyższyć kapitał początkowy a gdy emeryt pracuje do ZUS wpływają nowe składki na ubezpieczenie społeczne. W sytuacji, gdy ktoś tylko siedzi i czeka na emeryturę z ZUS składanie wniosków o przeliczenie nie ma podstaw gdyż na koncie emerytalnym seniora nic się nie zmienia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka zapewnia, że emeryt, który ani nie pracuje ani nie dostarczy nowych dokumentów – po złożeniu wniosku o przeliczenie dostanie odmowę a samo składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię” – dodaje.

Najwyższe i najniższe emerytury na Dolnym Śląsku i kraju

GdzieKwotaStaż pracyZawódWiek przejścia na emeryturęPłeć
MAX
Wrocław29 877,8155Pracownik naukowy78M
Wrocław19 090,1549Pracownik banku71M
Wałbrzych18 853,4348Pracownik naukowy72M
Wałbrzych18 009,6449Główna księgowa68K
Legnica18 636,8751Stanowisko kierownicze70K
Legnica16 336,4545Mistrz66M
MIN
Wrocław0,021 m-cDziałalność gospodarcza65M
Wałbrzych0,226 m-cyUmowa zlecenia60K
Legnica0,491 dzieńUmowa zlecenia60K
Kraj max43,4 tys.62Umowa o pracę86
Kraj min0,021 m-cDziałalność gospodarcza65M

Jak podaje Iwona Kowalska-Matis przeciętna emerytura na dolnym Śląsku w 2022 roku wynosiła 2858,78 zł, przy średniej emeryturze w kraju 2833,56 zł.

Najwyższe średnio emerytury są wypłacane w województwach mazowieckim i śląskim. Średnia kwota emerytury na Mazowszu to 2981,44 a na Śląsku to 3338,84 zł.

W naszym regionie już ponad 82 procent seniorów wybiera przelew na bankowe konto zamiast comiesięcznej wizyty listonosza – mówi.

Według rzeczniczki, to stuprocentowa gwarancja punktualnych wypłat i bezpieczeństwa pieniędzy seniorów.

Fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.